DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hakem Kurulu Memur Zammını Belirledi

Hakem Kurulu Memur Zammını Belirledi

Hükümet ile sendikalar arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde netice elde edilemeyince başvurulan hakem kurulu, hükümetin teklifini aynıyla onayladı.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
Hakem Kurulu Memur Zammını Belirledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sendikalardan Tepki
Hükümet ile memur sendikaları arasında zam ve diğer özlük hakları hakkında Ağustos ayının başında toplu sözleşme görüşmeleri başladı. 2020 ve 2021 yıllarını etkileyecek olan bu zam görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine yetkili sendika olan Türk Kamu-Sen Hakemler Kurulu’na başvuruda bulundu. Hakem Kurulu ise yaptığı incelemeler neticesinde kararını verdi. Açıklanan karara göre memurlar 2020 yılında %4+4, 2021 yılında ise %3+3 oranında zam alacak. Bunlara ilave olarak enflasyon farkı ödemesi de yapılacak. Belirlenen bu zam oranlarının hükümetin 18 Ağustos tarihinde teklif ettiği oranlarla aynı olması da tepkilere neden oldu. 

Sayıştay Başkanı’ndan Açıklama 
Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş da yaptığı açıklamada alınan kararların oy çokluğu ile alındığını belirtti. Şimdilik sadece zam oranı açıklanırken memurların diğer özlük hakları ile ilgili konularda nasıl bir karar alındığı bilinmiyor. Bu konuda da yakın zaman içerisinde bir açıklama yapılması bekleniyor. 

Enflasyon oranlarının yüksek bir seviyede seyrettiği son yıllarda memurlara verilen zamlar her zaman enflasyon altında kalmaktadır. Bu Kaçak Bahis nedenle enflasyon farkı ödemesi de yapılmaktadır. Dolayısıyla memura yapılan toplam zamlar ancak enflasyonu karşılamaktadır. Bu açıdan bakıldığında verilen ilave ücretlerin zam olarak nitelendirilmesi de mümkün olmamaktadır. Sendikalar bu nedenle talep ettikleri zam oranlarında refah payını dile getirmişlerdi. Ancak bu konu ne hükümet ne de hakem kurulu tarafından dikkate alındı. Sonuç olarak enflasyon 6 aylık dönemde yüzde 4’ün altında kalmadığı sürece memurlara zam değil enflasyon güncellemesi verilmiş olacak.

İlginizi Çekebilir:  Sağlık Bakanlığı Bilkent Memur Alımı

Hakem Kurulu’nun bu kararı üzerine Memur-Sen başta olmak üzere diğer sendikaların nasıl tepki verecekleri merak ediliyor. Herhangi bir eylem ya da protesto yapılacak mı henüz bilinmiyor. Ancak memurların geneli bu karardan memnun olmadıklarını ifade ediyorlar. İlerleyen günler içerisinde tepkiler daha net bir şekilde ortaya konulacaktır. Ancak bu tepkiler zam oranını ne kadar etkiler bilinmiyor. Belki de diğer özlük hakları meselelerinde bir mesafe kat edilebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP