DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Görevine İade Edilmeyen Okul Müdürü Tazminat Kazandı

Görevine İade Edilmeyen Okul Müdürü Tazminat Kazandı

Görev süresi haklı sebep olmaksızın uzatılmayan okul müdürünün göreve iade edilmemesine karşılık manevi tazminat davası kazanıldı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:21
Görevine İade Edilmeyen Okul Müdürü Tazminat Kazandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üzüntü ve Elemin Karşılığı 5 Bin Lira
Okul müdürü olarak görev yaparken 75 ve üzeri puan alamadığı gerekçesiyle müdürlükten alınan personel idare mahkemesine dava açtı. Bu davayı kazanan okul müdürü yine de görevine iade edilmedi. Bunun üzerine okul müdürü idare mahkemesine tazminat davası açtı. Dava neticesinde ise okul müdürünün 3 yıllık süre içerisinde elem ve keder duyduğu gerekçesiyle 5 bin liralık tazminat ödenmesine karar verdi. Karara göre idare kişiye 5 bin lira tazminat ödeyecek ve yargılama masrafları da idarenin üzerine bırakılacak. 

Aynı durumda olan diğer kamu personeli de konuyu yargıya taşıyarak haklarını alabilir. Zira idarenin keyfi uygulamaları Deneme Bonusu söz konusu olamaz. Özellikle bir mahkeme kararının açıkça uygulanmaması hukuka aykırılığı gözler önüne sermektedir. Mahkemeler tazminat talepleri ile bağlı olduğu için tazminat talebinin yüksek tutulmasında fayda bulunmaktadır. Mahkeme masrafları yüksek çıkacak olsa da hakkın elde edilmesi için bu bir zorunluluktur. Çünkü manevi tazminat davasında hakim, istenen miktarın üzerinde bir tazminata hükmedemez. Bu nedenle manevi tazminat davalarında istenen tazminat miktarını yüksek tutmak gerekir. 

Okul müdürünün kazandığı bu dava meslektaşları ve benzer durumda olan diğer insanlar için de örnek teşkil edecek ev davayı kazanmaya yardım edecektir.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Gaz Dağıtım KPSS'siz 10 Memur Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP