DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Göreve İade Halinde Açıkta Geçen Sürelere Hizmet Puanı

Göreve İade Halinde Açıkta Geçen Sürelere Hizmet Puanı

KHK ile ihraç olan personel OHAL komisyonu eliyle görevine dönerse ihraç süreleri için hizmet puanı işleyecek midir?

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:35
Göreve İade Halinde Açıkta Geçen Sürelere Hizmet Puanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İhraçtan İade Edilen Personelin Mali Hakları
Sağlık Bakanlığı personeli iken 672 sayılı KHK ile ihraç edilen sağlık personeli, kovuşturmaya yer olmadığı ve beraat kararları almıştır. Sonrasında Olağan üstü hal inceleme komisyonu başvurucu için göreve iade kararı vermiştir. Bu karardan sonra göreve başlayan personele derece kademe ve senelik izinleri dahil mali hakları ödenmiştir. Ancak hizmet puanları ödenmemiştir. 

İlgi Mevzuat
7075 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun kapsamında göreve başlayanlar kamu görevinden çıkarılma tarihlerini takip eden aybaşından, göreve başladığı tarihe kadar işleyen tüm mali ve sosyal haklarını alabilecektir. 

Türk Silahlı Kuvvetleri ile genel kolluk kuvvetleri personeli ve Dışişleri Bakanlığı diplomatik kariyer memurlarına ilişkin kararların uygulanması gereği atananlara, atama onayının tebliğ tarihi itibariyle mali haklar ödenir. Fiilen çalışmaya bağlı olan haklar ise ödenmez. Ödenen mali haklardan vergi ve kesinti yapılamaz. Fazla mesai ve ek ders ücretleri istisnadır. 

Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği gereği görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suç nedeniyle tutuklanan veya gözaltına alınanlar ile görevden uzaklaştırılanların görevleri başında geçirmedikleri süreler için hizmet puanı verilmez. 

Sonuç
Açıklanan mevzuat hükümlerine göre ihraçtan iade olan personele tüm mali ve sosyal hakları ödenecektir. Hizmet puanı ile ilgili olarak ise özel olarak düzenleme yapılmıştır. Buna göre görevden uzaklaştırılan personele görev başında geçirmediği süreler için hizmet puanı verilmeyecek gibi görünmektedir.

Ancak hakkında kovuşturmaya yer olmadığına veya yargılama sonucunda beraatına karar verilenler ile soruşturma sonucunda disiplin cezası almayanlar bu hükümden istisna Grandbetting tutulmuştur. Yani bu kişiler için hizmet puanı işleyecektir. Söz konusu olay hakkında daha önce verilen bir yargı kararı yoktur ve KHK davaları ile uygulamalarda belirsizlikler mevcuttur. Bu sebeple konuyu yargıya taşımakta büyük fayda vardır. Olumlu karar almak yüksek ihtimaldir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP