DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çocuğu Evlenen Memurun Mazeret İzni Kullanması

Çocuğu Evlenen Memurun Mazeret İzni Kullanması

Memurun çocuğunun evlenmesi halinde, memurun talebi ile 7 güne kadar mazeret izni verilir. İznin Ayrıntıları 657 sayılı DMK' da memura verilecek olan izinler arasında çocuğunun evliliği için verilecek olan mazeret izni de düzenlenmiştir.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:36
Çocuğu Evlenen Memurun Mazeret İzni Kullanması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memurun çocuğu ya da çocukları evleniyorsa mazeret izni alınabilecektir. Bu izin evlilik şartına bağlı olduğu için memur, resmi nikahın kıyılması hâlinde izine hak kazanır. Nikah tarihinden önce bu izin kullanılamayacaktır. 
Çocuğu evlenen memura resmi nikah tarihinden Casinomaxi itibaren 7 günü aşmayacak şekilde mazeret izni verilir. Daha kısa süreli izin kullanmak da mümkündür. 

Evliliğe bağlı mazeret izni için bir sınırlama yoktur. Bir memur aynı çocuğunun birden fazla evlilikleri için izin kullanabilir. Yani boşanıp yeniden evlenen çocuk için yeniden 7 günlük izin kullanılabilir.

Memur birden fazla çocuğunu aynı tarihte evlendiriyorsa sadece 7 günlük mazeret izni alabilir. İlk çocuğunun evliliğinden 2 gün sonra diğer çocuğunun evleneceğini varsayarsak toplamda 9 gün izin kullanacaktır. 

Evlilik İçin Mazeret İzni Nasıl Alınır?
Çocuğu evlendiği için izin kullanmak isteyen memur, kurumuna yazılı olarak başvuru yapacaktır. İzin talep dilekçesine evlilik cüzdanı örneği eklenmelidir. Resmiyette süreç bu şekilde olsa da uygulamada farklılıklar vardır.

Geleneklerimizden ötürü nikahtan ziyade düğün önem atfeder. Genellikle nikah değil düğün tarihinde izin kullanılır. İzin almak isteyen memur dilekçesine ek olarak düğün davetiyesi ekler. Bu durumlarda memurun beyanı esas alınmaktadır. Henüz gerçekleşmemiş olan düğün için izin kullanmak uygulamada mümkün olacaktır. 

DPB Görüşü Ne Diyor
Bu konuyla ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısı vermiştir. Evliliğe dayalı mazeret izninin resmi nikah tarihinden itibaren kullanılacağı belirtilmiştir. Eğer nikah ve düğün tarihleri farklı ise memur izin için tercih hakkını kullanacaktır. Nikahtan itibaren ya da düğünden itibaren izin kullanılabilecektir. 

DPB görüşü de göstermektedir ki memurun çocuğunun evlenmesi halinde mazeret izni kullanılabilecektir. Bu izin resmi nikah ya da düğün tarihinden itibaren işlemek üzere 7 gündür. Bu iznin kullanılması halinde maaştan herhangi bir kesinti yapılamaz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP