DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AYM, İmzacı Akademisyenler İçin Hak İhlali Kararı Verdi

AYM, İmzacı Akademisyenler İçin Hak İhlali Kararı Verdi

Anayasa Mahkemesi, “bu suça ortak olmayacağız” başlığıyla hazırlanan bildiriye imza atan akademisyenler hakkında hak ihlaline karar verdi.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:35
AYM, İmzacı Akademisyenler İçin Hak İhlali Kararı Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üniversitelerden İhraç Edildiler
Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde yürütülen operasyonlar hakkında barış bildirisi yayınlayan 1128 akademisyen hakkında soruşturmalar açılmıştı. Bu akademisyenlerin bazıları üniversitelerdeki görevlerinden ihraç edilirken bazıları hakkında da dava açıldı ve ceza verildi. Bu durumda olan akademisyenler ise tüm iç hukuk yollarını tüketerek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi ise yaptığı incelemeler neticesinde hak ihlaline karar verdi. Karar aşamasında 8 üye ihlal var yönünde oy kullanırken 8 üye de ihlal olmadığını ifade etti. Ancak AYM Başkanı Zühtü Arslan ihlal olmadığı yönünde oy kullandığı için imzacı akademisyenlerin haklarının ihlal edildiği tespit edilmiş oldu. 

Hak ihlalinin tespit edilmesi ile birlikte bu kişiler hakkındaki yargılamalar yeniden yapılacak. Görevlerinden ihraç edilenlerin ise görevlerine dönme yolu açılacaktır. Ancak bu süreç çok hızlı bir şekilde ilerlemeyecek uzun silsilelerin takip edilmesi gerekecek. İmzacı akademisyenler açısından AYM’nin verdiği bu karar son derece önem arz etmektedir. Dolayısıyla da gelecek günlerde çok daha fazla konuşulmaya başlayacağını söyleyebiliriz. 
Kararın Gerekçesi 

AYM tarafından verilen karar henüz çok yeni olduğu için kararın gerekçesi kamuoyuna yansımadı. Ancak zaman içerisinde bu gerekçe de yansıyacaktır. Böylelikle hangi sebeplerden ötürü hak ihlallerinin olduğu da netliğe kavuşmuş olacaktır. Akademisyenler özellikle ifade özgürlüğünün ihlal edildiği konusunda açıklamalarda bulunmaktaydı. Dolayısıyla bu yönde bir karar çıkmış olma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor. 

Ayrıca akademisyenlerin görevlerinden çıkarılma süreçleri ile ilgili olarak işletilen sürecin de hukuka aykırılıklar içerdiği iddia edilmektedir. Bu konuda şuan için tek yetkili kurum OHAL Komisyonu ve sonrasında da idare mahkemeleridir. Dolayısıyla bu Bahis Siteleri konuda nasıl bir yol izleneceğini de bu kurumlar belirleyecektir. 

Diğer OHAL KHK’ları 
Anayasa Mahkemesi son günlerde OHAL dönemi ile ilgili olarak çok önemli KHK’lar ile ilgili başvuruları karara bağlamaya başladı. Bu KHK’ların bazı hükümleri iptal edilirken bazıları ihlal yok denilerek reddedildi. AYM’nin hak ihlali vererek iptal ettiği hükümler geçerliliğini yitirecektir. Her ne kadar geriye doğru yürümezlik olsa da kişiler haklarına kavuşacaklardır. Örneğin KHK ile ihraç edilenlerin yakınları ile ilgili pasaport alamama sıkıntısı AYM’nin kararı sonrasında kaldırıldı. Ancak KHK ile ihraç edilenler halen daha pasaport alamamaktadır. 

KHK ile ihraç edilen kişilerin isimlerinin kanunlarda yer alması ile ilgili de başvurular yapıldı. Bu konuda da hak ihlali verilmesi durumunda KHK’ların hükümsüz kalması gibi bir durum söz konusu olabilir. bu durumda tek kıstas ise adli davaların sonuçları olacaktır. Terör örgütüne üyeliği ya da yardımı tespit edilen kişiler kamuya tekrar giremeyecekken diğerlerinin görevine dönmesinin önü açılmaya başlayabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP