DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Asistan Hekimler Kendi Uzmanlık Eğitimi Dışındaki Serviste Nöbet Tutamaz

Asistan Hekimler Kendi Uzmanlık Eğitimi Dışındaki Serviste Nöbet Tutamaz

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan asistan hekimin açtığı davada Ankara Bölge İdare Mahkemesi önemli bir karar verdi.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
Asistan Hekimler Kendi Uzmanlık Eğitimi Dışındaki Serviste Nöbet Tutamaz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanlık Alanı Dışında Nöbet Tutturulamaz
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan asistan hekim, kendi uzmanlık alanı dışında bir serviste nöbet görevi verilmesini yargıya taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi bu durumun yönetmeliğe aykırı olduğuna karar verdi.
Sağlık-Sen üyesi olan asistan hekim Bolu İdare Mahkemesine dava açarak kendi uzmanlık alanı dışındaki serviste nöbet tutturulması kararının iptalini istemiştir. Düzece Üniversitesi rektörlüğü de Bolu İdare Mahkemesine başvurarak işlemin iptalini ve yürütmeyi durdurma kararı verilmesini istemiştir. Mahkeme yürütmeyi durdurma istemini reddetmiş ve davanın esastan incelenmesine geçmiştir. 

Oybirliği İle Karar Alındı
Sağlık-Sen avukatı müvekkilinin yürütmeyi durdurma kararının reddedilmesini Ankara Bölge İdare Mahkemesine taşımıştır. Mahkeme itirazı değerlendirdi ve yapılan işlemin hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Tıpta Uzmanlık Kurulu kararı ile belirlenmiş olan öğrenim ve görev alanları dışında nöbet tutulması sonucunu doğuran işlemler yapılamaz. Bu durum hukuka aykırılık teşkil eder. 

Açıklanan bu gerekçelerler Ankara Bölge İdare Mahkemesi Sağlık-Sen’in itirazını kabul etmiştir. Yerel mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması isteminin reddini iptal etmiştir. Bu karar oybirliği ile alınmıştır. Asistan hekimler aldığı eğitime göre belirlenen uzmanlık alanlarında nöbet tutmalıdır. Uzmanlığı dışındaki bir bölümde nöbet görevi verilmesi hukuka aykırıdır. 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Kararı Değerlendirdi
Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, mahkemenin verdiği bu kararı değerlendirdi. Uzmanlık eğitimi devam eden asistan hekimlerin nöbet düzenlemelerinin ‘Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’ ile belirlendiğini hatırlattı. Asistan hekimlerin nöbet görevleri bu yönetmeliğe göre yazılmalıdır. Mahkemenin verdiği karar ile bir yanlıştan dönülmüştür. 

İlginizi Çekebilir:  Sağlık Bakanlığı Bilkent Memur Alımı

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli asistan hekimin açmış olduğu dava diğer hekimlere örnek olacaktır. Nöbet görevleri yönetmeliğe aykırı olarak düzenlenen hekimler kendileri veya sendikaları aracılığıyla durumu yargıya taşıyabilecektir. Verilen yürütmeyi kararı diğer davalar için de emsal teşkil edecektir. 

Hekimler Uzmanlık Alanında Görevlendirilmelidir
Yönetmelik gereğince asistan hekimler eğitimlerini almış oldukları kendi uzmanlık alanlarında görevlendirilmelidir. Yataklı servislerde hekimlere nöbet görevi yazılırken uzmanlık alanına göre nöbet verilmelidir. Böylece hekimler kendi alanlarında kendilerini geliştirebilecektir. Aynı Oleybet zamanda kendi alanlarına hakim oldukları için verimli çalışacaklardır. Hastalara çok daha iyi hizmet verebileceklerdir.

Bir hekimin kendi uzmanlık alanı dışında görevlendirilmesi risk teşkil eder. Nöbet görevleri mesai saatleri dışında kesintisiz sağlık hizmeti sunulmasını sağladığı için çok önemlidir. Özellikle acil vakalara müdahale ile hayat kurtarılır. İşte bu yüzden her hekim kendi uzmanlık alanında hizmet vermelidir. Alanı dışında çalışan hekim yeteri kadar verim sağlayamaz. Hatta yanlış uygulamalara dahi sebebiyet verilebilir. Bu yüzden her asistan hekim kendi uzmanlık alanında nöbet görevini yerine getirmelidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP