DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Adalet Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? Adalet Uzmanı Olmanın Şartları Neler?

Adalet Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? Adalet Uzmanı Olmanın Şartları Neler?

Adalet Bakanlığının yeni kariyer meslek ünvanı olan Adalet Uzmanı kimler olabilir? Adalet Uzmanı olabilmek için neler yapmalı? Adalet Uzmanı ne kadar maaş alır? Haberimizde.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:49
Adalet Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? Adalet Uzmanı Olmanın Şartları Neler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devletin yeni personel rejimi içerisinde yer alan kamu personellerinin uzmanlaştırılması kapsamında yeni bir kariyer unvan olan Adalet Uzmanlığı kadrosuna sahip kişiler Adalet Bakanlığı bünyesinde çalıştırılmakta mesleğe Adalet Uzman Yardımcısı olarak başlanılan gözde bir meslek olarak karşımıza çıkmakta.

Adalet Uzmanı Hangi Fakülte veya Bölüm Mezunları Arasından Alınmaktadır?

Adalet Uzmanları en az dört yıllık lisans lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya Bakanlığın ihtiyacına göre giriş sınavı ilanında belirtilecek en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakülte ve yüksek okullardan ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olanlar arasından alınmaktadır.

Adalet Uzmanı Olmak İçin Yaş Şartı Varmıdır?

Evet, adalet uzmanı olabilmek için adayların mesleğe giriş özel sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle otuz beş yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

Adalet Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı Nasıl Yapılır ve Adalet Uzman Yardımcılığı Sınav Konuları Nelerdir?

 Adalet Uzman yardımcıları mesleğe özel yarışma sınavı ile alınır. Uzman yardımcılığı giriş sınavı merkezi sınav sonuçlarına göre yazılı ve sözlü veya yalnızca sözlü sınavdan oluşur.
En son 05 Ocak 2019 tarihinde yapılan değişiklik ile  Yazılı giriş sınavı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına veya yükseköğretim kurumlarından birine yaptırılacaktır.
Başvuru ve sınav yeri, tarihi, şekli, sınav konuları, öğrenim dalları, giriş sınavına katılacaklarda aranacak merkezi sınav puan türleri ve taban puanları, sınavda alınan başarı derecelerine göre çağrılacak aday sayısı, diğer genel ve özel şartlar ile istenecek belgeler başvuru tarihinin bitiminden en az otuz gün önce Resmi Gazetede Türkiye genelinde yayımlanan tirajı en yüksek ilk beş gazetenin en az birinde veya Bakanlığın resmi internet sayfasında ilan edilir.

İlginizi Çekebilir:  Ordu Belediyesi Mühendis, Memur Ve İşçi Alımı

Yazılı sınavda kamu personeli adaylarına Anayasa hukuku, idare hukuku, borçlar hukuku (genel hükümler), medeni hukuk (genel hükümler), ceza hukuku (genel hükümler), vergi hukuku, iktisat ve maliye konularından oluşur. Ancak atama yapılacak kadronun teknik bilgi veya uzmanlık gerektirmesi halinde sınav konuları buna göre belirlenmektedir.

Adalet Uzmanları Ne İş Yapar?

Bakanlık faaliyetlerinin etkin, düzenli, ekonomik ve süratli şekilde yürütülebilmesi için; gerekli inceleme ve araştırmalarda bulunmak, bilgi, belge ve dokümanları sağlamak ve Bakanlıkça yürütülen çalışmaların gerektirdiği uzmanlık hizmetlerini,

Yurtiçi, yurtdışı ve uluslararası kurum ve kuruluşlar nezdinde yapılacak toplantı ve çalışmalara katılırlar,

İnceleme ve araştırmaları sonucunda tespit ettiği eksikliklerin giderilmesi konusunda bağlı olduğu birime önerilerde bulunmak, belirlenen görüş doğrultusunda gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlar,

Görev yaptığı birim amiri tarafından yapılan iş bölümüne göre kendisine verilen işleri yerine getirir,

Bakanlığın görev alanına ilişkin verilen diğer görevleri yerine getirmekle görevli ve yetkilidirler.

Adalet Uzmanları Ne Kadar Maaş Alırlar?

Adalet Uzmanlığı mesleğine yeni giren bir Adalet Uzman Yardımcısı 2019 yılı itibariyle yaklaşık olarak 5459 Türk Lirası almaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP