DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Polis Alımı Başvuru Şartları Değişti! İşte Yeni Yönetmelik

Polis Alımı Başvuru Şartları Değişti! İşte Yeni Yönetmelik

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü uhdesinde ilgili birimlerde istihdam edilen polislerin başvuru alımı şartları değiştiği ilan edilmiştir. Resmi Gazetede duyurulan polislik alım başvuru yönetmeliğinin değiştiği ilan edilmiştir. Polis alımı yeni yönetmeliği…

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:46
Polis Alımı Başvuru Şartları Değişti! İşte Yeni Yönetmelik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün 29 Eylül 2019 Pazar günü Resmi Gazetede yayımlanan polis alımı yeni yönetmeliğinde neler var. Polis alımlarının içerisinde aranan şartlar içerisinde bulunan sağlık şartlarında değişiklik yapılmıştır. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü sağlık şartları yönetmeliğinde değişikliğe gidilmiştir. Yapılan değişiklikler neler.

Yönetmelik Değişikliği 1- Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre 5.maddenin 1.cümlesindeki Okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadırlar,  ifadesi “Okullara alınacak öğrenci adayları için giriş raporu aldırılır ve öğrenci adayları A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadırlar, olarak değiştirilmiştir.

YORUM; Değiştirilen maddede okullara giriş için alınan sağlık raporunun tanımı genişletilmiştir. Yani eski yönetmelikte sağlık şartlarına uymak zorunda derken yeni yönetmeliğe göre öğrencinin okullara alınması için şartları sağlamanın yanında bunu belgeleyen giriş raporu olmalıdır.

Yönetmelik Değişiklik 2- Aynı yönetmeliğin 7.maddesine g bendi eklendi. Buna göre yeni yönetmelik “g) Giriş raporunda bulunan Hastane Sağlık Kurulu onay kısmında hangi branş hekimlerinin onayının bulunacağı Hastane Sağlık Kurulu veya Hastane Yönetimi tarafından belirlenir, kişide tespit edilen hastalıklar veya sakatlıklar, bu uzmanlık dallarının dışında ise ilgili branşların uzman hekimlerinin de giriş raporunun onay kısmında onaylarının bulunması şarttır. Sağlık Kurulunda bulunan hekimler birbirlerinin yerine karar veremezler.” şeklinde yeniden yazılmıştır.

YORUM: Bu madde aslında sağlık hekimlerinin görev ayrımını ifade etmektedir. Sağlık Kurulunda bulunan hekimler birbirlerinin yerine karar veremezler denilirken de bu açıkça ifade edilmiştir.

Yönetmelik Değişikliği 3- Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “ve Emniyet Hizmetleri Sınıfından ayrıldıktan sonra geri dönüşlerde,” ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve aynı maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. 
‘6’ Emniyet Hizmetleri Sınıfından ayrıldıktan sonra geri dönüşlerde, A-B-C dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar, Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanmaya hak kazanırlar. D dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanamazlar, istekleri halinde Emniyet Hizmetleri Sınıfı dışında başka bir hizmet sınıfına atanmaya hak kazanırlar. Tüm branşlar için E dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar, Emniyet Teşkilatında devlet memurluğuna atanamazlar. (7) Engelli personel olarak Emniyet Teşkilatına ataması yapılacak olanlarda, psikiyatrik hastalıklar açısından engel oranı bulunanlar Emniyet Teşkilatında devlet memurluğuna atanamazlar.

İlginizi Çekebilir:  KPSS Şartsız Kamu Belediye Kadrolu Ziraat Mühendisi Alımı

YORUM: Bu değişiklikle birlikte polisliğe geri dönüşlerdeki kriterler belirlenmiştir. Polisliğe geri dönmek için taşınması gereken sağlık şartları yeni yönetmelikte açıkça ifade edilmiştir. Tüm branşlar için E dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar, Emniyet Teşkilatında devlet memurluğuna atanamazlar ifadesi bunun en açık göstergesidir.

Yönetmelik Değişikliği 4- Personelin almış olduğu sağlık kurulu raporu şeklinde düzenlenmiş istirahat raporları Emniyet Teşkilatında görevli hekimlerce incelenir.” şeklindeki 15.madde değiştirilmiştir.

YORUM: Önceki yönetmelikte “Rapordaki tanı için verilen istirahat süresinin uygunluğu değerlendirilir.” denilmekteydi. Bu da sivil bir hekimden alınan raporun uygunluğunu denetliyordu. Bu maddeye olası yalancı raporun önüne geçmek ve Emniyet Teşkilatı’nda izin dışı keyfi istirahatlar engellenmek amaçlanmıştır.

Yönetmelik Değişikliği 5- Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi ile üçüncü fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “b) Psikiyatrik hastalıklar hariç, D dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilen polis amiri personel hakkında sağlık komisyonunca karar verilir, gerek duyulması halinde birim amirlerinden kişinin görevini yapıp yapamadığına dair rapor istenir.” “c) Psikiyatrik hastalıkları nedeniyle D dilimi sağlık şartlarını taşıyanlardan, zaman içerisinde hastalığı nedeniyle görevlerini sürdüremeyen, hizmetlerinden yararlanılamayan, iş güvenliğini bozan veya etrafına tehlike arz edenlerin durumu hakkında sağlık komisyonunca karar verilir, gerek duyulması halinde birim amirlerinden kişinin görevini yapıp yapamadığına, etrafına tehlike arz edecek şekilde iş güvenliğini bozup bozmadığına dair rapor istenir. Sağlık dosyası sağlık komisyonunca değerlendirilir. Sağlık komisyonu tarafından bulunduğu görevde çalışabileceklerine karar verilenler, aynı hizmet sınıfında çalışmaya devam ederler. Bulunduğu görevde çalışamayacağına karar verilenler, Emniyet Teşkilatında çalışmaya devam edemezler. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları maluliyet yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

İlginizi Çekebilir:  KPSS Şartsız Kamu Belediye Kadrolu Ziraat Mühendisi Alımı

YORUM: Değiştirilen maddeyle birlikte Psikiyatrik bölümünü ilgilendiren bir durumda verilecek kararların ve kimler tarafından verildiği açıklanmıştır.

Yönetmelik Değişikliği 6 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin üçüncü fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir. “d) Son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporunun onay kısmında hangi branş hekimlerinin onayının bulunacağı Hastane Sağlık Kurulu veya Hastane Yönetimi tarafından belirlenir, kişi hakkında son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu düzenlenmesi istenilen hastalıklar veya sakatlıklar ile Hastane Sağlık Kurulu tarafından kişide tespit edilecek olan diğer hastalıklar veya sakatlıklar, bu uzmanlık dallarının dışında ise ilgili branşların uzman hekimlerinin de son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporunun onay kısmında onaylarının bulunması şarttır. Son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu düzenlenmesi istenilen hastalıklar veya sakatlıklar ile hastalık veya sakatlık olmasa da durum tespiti yapılması istenilen branşlar yönünden kişinin sağlam olarak değerlendirilmesi durumunda, ilgili branşların uzman hekimlerinin de son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporunun onay kısmında onaylarının bulunması şarttır. Sağlık Kurulunda bulunan hekimler birbirlerinin yerine karar veremezler.

YORUM: Yine bu madde sağlık kurulunun nasıl hareket edeceği, sağlık kurulunda yer alan hekimlerin ayrı ayrı görevlerinin olduğu ve birbirlerinin yerine kesinlikle karar verilemeyeceği belirtilmiştir.

Yönetmelik Değişikliği 7- Emniyet Teşkilatında çalışacak bütün hizmet sınıflarına ait personelin göreve başlayabilmeleri için bu Yönetmelik hükümleri gereği aldırılan giriş raporu, Emniyet Teşkilatında görevlendirilecek olan uçuş personeline aldırılmaz. Uçuş personelinin kendileri için tanımlanmış olan mevzuata uygun şekilde düzenlenen güncel sağlık sertifikasına sahip olmaları yeterlidir” şeklinde bir değişiklik yapılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  KPSS Şartsız Kamu Belediye Kadrolu Ziraat Mühendisi Alımı

YORUM: Emniyetin uçuş personeli diğer personellerle sağlık rapor açısından bir tutulmadığı ifade edilmiştir. Uçuş personelinin kendileri için tanımlanmış olan mevzuata uygun şekilde düzenlenen güncel sağlık sertifikası bulunması gerekir. Bu da uçuşla ilgili personellerin karadan farklı olarak değerlendirilmesini doğru bulmaktadır. Nitekim bu durum TSK’da da aynıdır.

Polis alımı şartı yeni yönetmeliğe ulaşmak için tıklayın.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP