DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KHK'lılar İçin Emekli İkramiyesi Emsal Kararı

KHK'lılar İçin Emekli İkramiyesi Emsal Kararı

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile birçok sosyal haktan mahrum bırakılan kişiler için bugün Ankara İdari Mahkemesinde emsal karar alındı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:24
KHK'lılar İçin Emekli İkramiyesi Emsal Kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Binlerce kişiyi doğrudan ve yüzbinlerce kişiyi dolaylı olarak etkileyen ve KHK’lılar olarak hukuk literatürüne giren kişilerin özlük hakları ve sosyal hakları bağlamında birçok hak mahrumiyeti verildiği bilgisi kamuoyunun bilgisine sunulmuştu.

Bugün 6.5.2019 tarihli karar ile Ankara 3. İdare Mahkemesinde bir emsal karar niteliği taşıyan karara imza atıldı ve KHK’lıları ilgilendiren emeklilik ikramiyesi konusu hakkında kapsayıcı ve hükmedici bir karar alındı.

Ankara 3. İdare Mahkemesinde alınan emsal karara göre; hizmet birleştirmesi gerekçesiyle, ihraç edilen KHK’lıların emeklilik ikramiyeleri haklarından Pinbahis mahrum bırakılmasına verilen kararın, eşitlik ilkesine aykırı olacağı gerekçesi ile bozulmasına hükmedildi.

İdare Mahkemesi’nin aldığı karar neticesinde KHK ile hak mahrumiyeti yaşayan kişilerin emeklilik ikramiyelerine dair verilen karardan sonra, bu kişilerin ödemelerini alabileceği açıklandı.

Emsal karar verilirken; Emniyet Genel Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan ve KHK ile hak mahrumiyeti cezasına çarptırılan davacı için verilen bu kararın hukuka aykırı olduğu gerekçesi belirleyici oldu. Kişinin emekliliği hak etmesi için gerekli şartları sağlamasının akabinde hakkaniyete uygun olması amacı ile yapılan savunmadan sonra hak iadesi ile hükme bağlandığı bildirildi.

Ankara 3. İdare Mahkemesi KHK Emsal Kararı Metni

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP