DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KHK Son Dakika! OHAL Komisyonu Mağdurları

KHK Son Dakika! OHAL Komisyonu Mağdurları

Türkiye Büyük Millet Meclisine getirilecek olan ikinci yargı paketi içerisinde bulunmasını isteyen Cumhuriyet Halk Partisi Mahkemelerde aklanan fetö kumpas davalarında suçsuz ve masum olanların aklanması ve yeniden görevlerine iade etmesi için CHP kurmayları…

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:53
KHK Son Dakika! OHAL Komisyonu Mağdurları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi kurmayları ve hukukçuları tarafından kaleme alınan kanun teklifinde infaz düzenlemelerinin yanı sıra KHK’ların durumunu ele aldıklarını ve bu manada mağduriyet yaşandığını mahkemelerden aklanan veya mahkemeye dahi gerek olmadan görevlerinden el çektirilen kamu görevlilerinin durumları için çalışmalar yaptığını açıkladılar.

KHK’ların arasında mahkemeler tarafından aklanmış olan çok sayıda kişi bulunuyor. Öyle ki bazı KHK’lara soruşturma dahi açılmadı. İşte bu kimselerin 3 yılı bulan bir süredir mağdur edilmeleri karşısında OHAL Komisyonu’nun yavaş kaldığı ve yeteri kadar çözüm geliştiremediği ifade edildi. Zira OHAL Komisyonu’ndan ret alan ancak mahkemeler tarafından aklanmış olan çok sayıda kişi bulunuyor. bu kişilerin pek çoğu yetişmiş, kalifiye personeller olmasına rağmen bu personelleri kullanamıyoruz. Özel sektörde de istihdam alanları kısıtlanan bu kimseler avukatlık, özel güvenlik, şoförlük gibi birtakım meslekleri de icra edemiyor.

CHP ise sorunu çözmek adına beraat veya takipsizlik almış veyahut da hakkında hiç soruşturma açılmamış kimselerin görevlerine döndürülmesi için teklif verdi. Bu teklif Meclis’te görüşülerek değerlendirilecek. Eğer diğer partiler de onay verir ve yeteri kadar oy verilirse teklif kabul edilecek ve oylamaya koyulacaktır.

Ancak hükümet kanadında bu tür bir iradenin varlığından bahsetmek güçtür. Son olarak KHK’ların yapacakları toplantının iptal edilmesi de bunun bir göstergesidir. Fakat mağdurların varlığından bahseden AK Partili vekiller de bulunuyor. Dolayısıyla bu konuda nasıl bir yol izleneceği şuan merakla bekleniyor.

Beraat ve takipsizlik almış KHK’ların sayısının 40 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Eğer düzenleme hayata geçirilirse bu kişilerin iadesinin önü açılabilir. Fakat Cumhurbaşkanı’nın kritik görevlerdeki kişileri tekrar aynı kuruma atamamayı düşündüğü de biliniyor. Dolayısıyla bu konuya bir çözüm geliştirilmesi gündeme getirilebilir. Daha öncesinde siyasi partiler tarafından dillendirilen son OHAL komisyonu kararları hangi aşamada olduğu ve mağduriyetlerin yaşanmaması için birçok siyasi partinin Başkanları tarafından hükümete ve Cumhurbaşkanına çağrıda bulundukları TV kanalarında görünmektedir. Kanun teklifi veya çözüm önerileri geldikçe sayfamızda an itibariyle bulabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP