DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Diyanet 9500 Kamu Personeli Alımı Yapacak

Diyanet 9500 Kamu Personeli Alımı Yapacak

İmam, Müezzin, Hizmetli, Bekçi... Diyanet 9500 Kamu Personeli Alımı Yapacak. Diyanet İşleri Başkanı bir son dakika açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı açıklamada Diyanete personel alımı için hazırlıkların tamamlandığını söyledi...

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:14
Diyanet 9500 Kamu Personeli Alımı Yapacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İmam, Müezzin, Hizmetli, Bekçi, Diyanet 9500 Kamu Personeli Alımı Yapacak

Diyanet İşleri Başkanı bir son dakika açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı açıklamada Diyanete personel alımı için hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Ahaber canlı yayınında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,  personel alımı müjdesi verdi.

İZİNLER BEKLENİYOR

Ali Erbaş yaptığı açıklamada  Maliye Bakanlığı ile diğer bakanlıklardan izin beklediklerini, personel alımı izninin çıkmasının ardındna 2020 yılı için sınav ilanına çıkacaklarını söyledi.

KAÇ PERSONEL ALIMI YAPILACAK?

Edinilen bilgilere göre Diyanet İşleri Başkanlığı ‘nın 9500 personel alımı için ilana çıkması bekleniyor.

HAZIRLIKLAR TAMAM

Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı açıklamada personel alımı için hazırlıkların tamamlandığını ve iznin çıkması durumunda hemen personel alımı yapacaklarını söyledi.

ALIM İLE İLGİLİ İLK DETAYLAR

Alınan bilgilere göre Diyanet Personel Alımı 9500 kişi olacak. Alımlar; Bekçi, imam, müezzin, teknisyen, temizlik elemanı gibi kadrolarda olacak. Alımların bir kısmında KPSS istenebilir, bir kısmında istenmeyebilir. Fakat Ali Erbaş’ın açıklamasına göre kesinlikle sınav ile alım olacak. Şimdilik tarihler belli değil. Fakat gereken başvurular yapıldığına göre 1 ay içerisinde alımların başlayacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Bir Cami İmamının Görevleri

Hayatın hemen hemen her alanında Cami İmamları topluma hizmet etmek zorunda kalıyorlar. Evet, hizmet etmek zorunda diyoruz çünkü toplum, camii imamından ciddi beklentiler içindedir. En basitinden sünnet düğünlerinde, düğünlerde, taziyelerde, defin işlemlerinde, ölen kişinin kırk gün sonra ardından okutulan mevlidlerde, yeni doğan çocuğa isim verme ve çocuğa ezan ile kamet okuma gibi birçok geleneğimiz imamlar tarafından icra edilmek zorunda. Yani vatandaş mahallenin imamından çok şey bekliyor.

İlginizi Çekebilir:  Çanakkale Ayvacık Belediyesi Destek Personeli Alımı

Mahallenin camisinde görev yapan herhangi bir imamın gerçekten de çok ciddi yükümlülükleri var. Şu an birileri nikâh kıyma yetkisi niçin müftülüklere verilmiş dese de aslında bu coğrafyanın insanı hiçbir zaman dini nikâhtan vaz geçmedi ki?

Velev yasalar imamlara bu yetkiyi vermese de Türkiye toplumu dini nikâh olmadan evlenmez. Müftülüklerin bu yetkiyi yasal olarak kullanması gayet doğaldır. İslam düşmanlarının her konuda olduğu gibi bu konuda da çatlak ses çıkarması da gayet normaldir. Aslında bu sesleri duymamak ve duyurmamak lazım ki gündem olmasın. Yani herkes bilir ki Cami imamlarımız nikâh kıyıyor. Hem de İslami kurallara göre.

Mihri soruyor, mihri belirliyor. Kıza razı oldun mu diyor? Keşke kadının güvencesi olan mihr de yasalarca güvence altına alınabilse? Yani boşanan çiftler İslam`a göre nikâh kıymışlarsa, devlet erkekten kadının hakkı olan mihri alsa! Bu konuyu uzatmayayım.

İmamların en önemli görevlerinden birisi de yaz aylarında çocuklara ders vermektir. Mahallenin yüzlerce çocuğuna hafta içi her gün 9 ile 12 arası yazın sıcağında ders vermek zorunda. Ayrıca her yaş grubundan olan bu çocuklara Kur`an alfabesini öğretmesi gerekli.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP