DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dışişleri 75 Meslek Memuru Alımı Yapacak

Dışişleri 75 Meslek Memuru Alımı Yapacak

Konsolos alım duyurusu yayımlayan bakanlık, böylelikle teşkilatını güçlendirmeyi hedefliyor. 75 aday meslek memurluğu alımı için sınav duyurusu yayımlandı. Yayımlanan ilana göre 75 aday meslek memuru alımı yapılacak. İşte tüm detaylar.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:45
Dışişleri 75 Meslek Memuru Alımı Yapacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanlığı, 75 aday meslek memuru alımı yapacağını duyururken alımın sınavla olacağını ifade etti. Sınavla alım olacağı için sınav başvurusu ilanı yayımlayan bakanlık, sınava başvuru şartlarını da belirledi. İşte aday memurluğu alım duyurusuyla ilgili tüm detaylar.

Aday meslek memurluğu alım ilanından sonra vatandaşlar bu kadronun ne iş yaptığını merak etmeye başladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada aday meslek memurluğunun görev ve yetkileri ifade edildi. Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı 1 sayılı kararnamesine dayanan aday meslek memurları, Türk dış politikasının oluşturulması ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk alan ve ülkemizi yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik görevlilerdir açıklaması yapıldı.

Sınav başvuru duyurusunda aday meslek memurluğuna başvuru şartları da belli oldu. Başvuruda bulunacak adaylardan istenilen öğrenim şartı lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, çalışma ekonomisi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümleri ile bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az %80’ine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaktır.

Sınav başvurusu olumlu değerlendirilip sınavı da geçen meslek memurlar genel idare hizmetleri sınıfından 7 ilâ 9. derece kadrolarla göreve başlayacak. Sınava başvurmak için bir şart da dildir. Yapılan duyuruda ÖSYM tarafından yapılan ve geçerliliği kabul edilen YSD sınavında 2017, 2018 veya 2019 yıllarında alınan puanların yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Puan için taban seviye belirtilmezken konten dahilinde çağrılacak adayların arasına girenler giriş sınavına başvuru yapabilecekler. İşte kontenjan dağılımı:

Sınavın yapılacağı tarihi ve yeri de açıklayan bakanlık, Aday meslek memurluğu giriş sınavı yazılı ve sözlü aşamalarından oluştuğunu ve sınavın yazılı aşaması 23-24 Kasım 2019 tarihlerinde Ankara’da yapılacağını duyurdu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP