DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Arabuluculuk Başvuruları Alınmaya Başladı

Arabuluculuk Başvuruları Alınmaya Başladı

Arabulucu olmak isteyenler için 24 Kasım’daki arabuluculuk sınavına başvurular Adalet Bakanlığı 'nca alınmaya başladı.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
Arabuluculuk Başvuruları Alınmaya Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nasıl Başvuru Yapılır?
5 bin arabulucu alımı için 24 Kasım 2019’da arabuluculuk sınavı yapılacaktır. Sınava girmek isteyen adaylar elektronik ortamda başvurularını oluşturacaktır. Adalet Bakanlığı UYAP arabulucu portalına giriş yapılarak başvuru oluşturulacaktır. E-devlet şifresi, elektronik imza ya da mobil imza ile giriş yapılarak başvuru yapılması mümkündür. istenen evraklar elektronik ortamda yüklenecektir. 

Başvurular 19 Ağustos 2019 tarihi itibariyle başlamıştır ve son başvuru tarihi 2 Eylül’dür. 2 Eylül günü saat 23.59’a kadar başvurular devam edecektir. Başvuru yapan adaylar Kasım’daki sınava girecek. Bu sınavda en başarılı olan 5 bin kişi arabulucu sıfatına sahip olarak, arabuluculuk faaliyetlerini yürütebilecek. 

Adayların gireceği sınav 24 Kasım 2019 Pazar günü yapılacaktır. Tek oturumda yapılacak olan sınav, 16 farklı sınav merkezinde gerçekleştirilecektir. 

Arabulucu Olmak İçin
Arabuluculuk, hukuk fakültesi mezunları için iyi bir fırsattır. TC vatandaşı olan, hukuk fakültesi mezunu, tam ehliyetli olan, TCK’da sayılan belirli suçlardan mahkum olmayan, mezuniyet tarihinin üzerinden en az 5 yıl geçmiş (meslekte en az 5 yıllık kıdemli) olan Slot Oyunları ve arabuluculuk eğitimlerini başarı ile tamamlamış kişiler arabulucu olmak için başvuru yapabilecektir.

Bu şartları sağlayan ve sınavda en başarılı 5 bin kişi içine girecek olan hukuk fakültesi mezunları arabulucu sıfatına sahip olacaktır. Arabuluculuk faaliyeti avukatlık mesleği ile birleşen işlerdendir ve beraber yürütülür. Bu sebeple avukatların yoğun talebi olmaktadır.

Yargı paketleri ile yapılan değişimler sonucu, yargının yükünü azaltmak için arabuluculuk mekanizması daha işlevsel hale getirilmiştir. Bazı davalarda arabuluculuk, dava ön şartıdır. Arabulucuya gitmeden dava açılamamaktadır. Bu sebeplerle arabulucu ihtiyacı da artmaktadır. İşte bu ihtiyacın karşılanması adına arabulucu alımı yapılmaktadır. Avukatlar da zaten bu işin mutfağında oldukları için arabuluculuk sınavlarına yoğun ilgi göstermektedir. Eğitimini tamamlayan ve arabuluculuk sertifikası olanlar sınava girmektedir.

İlginizi Çekebilir:  KPSS Şartsız Kamu Belediye Kadrolu Ziraat Mühendisi Alımı

Arabuluculuk sınavında başarılı olan kişiler yalnızca arabuluculuk sıfatına sahip olacak ve bu sıfatla faaliyette bulunabilecektir. Bu kişiler kamuda, maaş karşılığı istihdam edilmeyecektir. Özel sektörde kendi imkanları ile çalışmaya devam edeceklerdir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP