DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Adalet Bakanlığı 1300 Hakim, Savcı ve Avukat Sınav Duyurusu Yayımlandı

Adalet Bakanlığı 1300 Hakim, Savcı ve Avukat Sınav Duyurusu Yayımlandı

Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilmek üzere 3 farklı unvanda 1300 adli yargı hakimi, idari yargı hakimi ve avukat ile savcı görevlendirmesi için sınav duyurusu yayımlandı.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:55
Adalet Bakanlığı 1300 Hakim, Savcı ve Avukat Sınav Duyurusu Yayımlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlıklar nezdinde devam eden süreçler kapsamında hem kamu personeli olarak hizmet vermek için yayımlanan ilanları takip eden hem de mesleklerin muhtevası gereği kamu hizmeti yapmak durumunda kalan adaylar için hazırlanan sınavlar uygulanmaya devam ediyor.

Bu durumda bakanlıklar tarafından tercih, tespit ve analiz edilen sonuçların işleyişlerine uygun olarak önümüzdeki süreçte bir sınav sürecinin daha başlayacağı Safirbet ilan edildi.

Adalet Bakanlığı Hakim, Savcı ve Avukat Alımları

Bahsi geçen sınav duyurusu bizzat Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmiş olup; 14.9.2019 Resmi Gazete’de yayımlanarak resmi hükümler gereğinde yürürlüğe girmiş oldu.

3 Farklı Tasnifte 1300 Alım

Sınav içeriğine dair yapılan açıklamalara göre; 3 farklı unvan ve birimde Adalet Bakanlığı sınav süreci deneyimleyeceği meslek gruplarını belirlemiş olup; bu üç grup ise; adlî yargı hakim ve savcı adaylarını, avukatlık mesleğinden hakim ve savcı adaylarını, idari yargı hakim adaylarını kapsamaktadır.

Unvan ve Kontenjan Bilgileri

Verilen alım kontenjanlarında yer alan bilgilere göre; adlî yargı hâkim ve savcı adayları için 1000, avukatlık mesleğinden hâkim ve savcı adayları için 200, idari yargı hâkim adayları için de 100 kişilik kontenjan ayrılarak toplamda 1300 kişilik alım yapılacağı ilan edilmiştir.

Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı için; 35 yaşını doldurmamış olmak, Avukatlık Mesleğinden Hâkim Ve Savcı Adayları için 45 yaşını doldurmamış olmak şartları aranmaktadır.

İlgili sınavlar aynı gün farklı oturumlarda yapılacak olup; sınava katılım gösterecek adaylar için  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 29 Aralık 2019 Pazar günü Ankara’da iki oturumda sınav uygulanacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Sakarya Üniversitesi Kadrolu İşçi Alımı

Sınav Tarihleri ve Saatleri

Adli Yargı, Adli Yargı-Avukat ve İdari Yargı Sınavlarının tamamı için başvuru yapan adayların, Adli Yargı ve İdari Yargı Sınavlarının her ikisi için de başvuru yapan adaylar ile yalnızca Adli Yargı Sınavına başvuran adayların sınav giriş yerlerine alınma prosedürleri  saat 10.00’da tamamlanacak ve bu saatten sonra adaylar salonlara alınmayacaktır.

Öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’da alımların yapılacağı açıklanmış olup; İdari Yargı ve Adli Yargı-Avukat Sınavlarının ikisi için de başvuru yapmış olan adaylar ile yalnızca İdari Yargı Sınavına veya sadece Adli Yargı-Avukat Sınavına başvuru yapmış olan adayların sınav giriş merkezlerine alınma işlemlerin de saat 11.00’de tamamlanacağı ilan edilmiştir.

İlgili sınava yapılacak olan başvurular; 31 Ekim – 7 Kasım 2019 tarihleri arasında internet ortamında veya şahsen ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla yapılacaktır.

Bütün adayların başvurularını tamamlamadan önce aşağıda yer alan kılavuzdaki her özel şarta ve sınav süreci hakkında yapılmış olan bilgilendirmelere hakim olmaları ve kılavuzu incelemeleri gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı 2019 1300 Hakim, Savcı ve Avukat Alımı ilanı için tıklayınız.
 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP