DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

558 Kamu Personeli Alımı Başladı

558 Kamu Personeli Alımı Başladı

İstanbul ve Ankara yoğunluklu olmak Üzere 558 Kamu Personeli Alımı Başladı! 372 Noter kâtibi ve 186 Noter alımı ilanının detayları aşağıda verilmiş olup ilgilenen adaylar için şartlar ve detaylar haber İçeriğimizde...

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:13
558 Kamu Personeli Alımı Başladı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul ve Ankara olmak Üzere 558 Kamu Personeli Alımı Başladı

İstanbul ve Ankara yoğunluklu olmak Üzere 558 Kamu Personeli Alımı Başladı! 372 Noter kâtibi ve 186 Noter alımı ilanının detayları aşağıda verilmiş olup ilgilenen adaylar için şartlar ve detaylar haberimizde…

Adalet Bakanlığı 2 Farklı Unvanda 558 Kamu Personeli Alımı Yapılacak! 372 Noter kâtibi ve 186 Noter alımı ilanının detayları aşağıda verilmiştir.

44 noterlikle İstanbul’da ihdas etti. İstanbul’u 14 yeni noterlikle Ankara  takip ediyor. Antalya’ ya  10, İzmir’e 9, Bursa ‘ ya da 8 yeni noterlik kurulacak. Ayrıca Adalet Bakanlığı son ihdas çalışması ile noterlik bulunmayan Altınova, Belen, Çiftlikköy, Çilimli, Hacılar, Kaynaşlı, Kemalpaşa (Artvin), Toprakkale, Yahşihan ilçelerinde noterlik kurulmasına karar verildi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün imzasıyla 186 yeni noterlik ihdas edildi. Kurulan yeni noterliklerden 122’si birinci sınıf noterlikten oluşuyor.

Son Başvuru Tarihi: 30 Temmuz 2020

Noter Katibi Kimdir?

Noter katibi; noterlik kanun ve yönetmeliğinde yer alan, sözleşme, beyanname, ihtarname, senet ve örnek çıkarma gibi hukuki işlemlerin usule uygun ve düzenli bir şekilde yapılması için çalışır. Noterlikte çalışan diğer personelin denetiminin yapılmasını sağlar.

Noter Katibinin Sorumlulukları Nelerdir?

Noterlik işlemlerinin düzenli işleyişini sağlayan noter katibinin mesleki yükümlülükleri şunlardır;

Haberleşme ve yazışma işlerini yürütmek, Noterlik defterlerini usulüne uygun şekilde tutmak, Gerekli bildiri, beyanname, iş ve işlemleri düzenlemek, İlgili işlemlerin vergi, harç ve özel ücretlerinin bildirimini yapmak, Evrakları vezneye gidebilecek şekilde hazırlamak, İşi biten evrakların kontrolünü sağlamak, Tüm işlemlerin düzenli şekilde dosyalanmasında rol almak.

İlginizi Çekebilir:  Sakarya Üniversitesi Kadrolu İşçi Alımı

Tebliğ edilmesi gereken evrakların tebligat işlemlerini gerçekleştirmek ve muhataba ulaşmasını sağlamak, Noterliğe ait yazı, dosya ve kartonları muhafaza etmek, Arşiv bölümünün çalışmalarını denetlemek, Noterliğin temizlik, korunma ve iç hizmetlerinin yerine getirilmesini sağlamak, Aylık ve yıllık, iş liste ve beyannameleri ilgili yerlere göndermek ve işlemlerin vaktinde yapılmasını sağlamak.

Nasıl Noter Katibi Olunur?

Noter katibi olmak için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. İlgili noter yanında altı ay süre ile aday olarak çalıştıktan sonra katiplik yemini ederek, mesleğe adım atılır.

Noter Katibinin Nitelikleri Nelerdir?

İlgili mevzuatlara ve noterliğin iç işleyişine hakim olmak, Güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerisi sergilemek, Sonuç odaklılık becerisine sahip olmak, Planlama ve organizasyon becerisi göstermek, Birden fazla görevi önceliklendirme ve yönetme yeteneğine sahip olmak.

Öz disiplin sahibi olmak, Meslek etiğine uygun davranışlar sergilemek

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP