DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamu İşçisi Mazeret Tayini İsteyebilir Mi

Kamu İşçisi Mazeret Tayini İsteyebilir Mi

696 sayılı KHK ile kadrolu olan Kadrolu taşeron işçiler (kamu işçileri) mazeret sebebiyle belirli durumlarda yer değişikliği yapamıyorlar.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
Kamu İşçisi Mazeret Tayini İsteyebilir Mi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlgili Mevzuat
Memurların haklarını düzenleyen DMK kapsamında sağlık, aile gibi mazeretlerle tayin isteyebilirler. Peki, 696 sayılı KHK ile kadrolu olan taşeron işçiler mazeret sebebiyle yer değiştirme yapabilecek midir?
Kamu işçisi Kasım 2017’de çıkarılan 696 sayılı KHK ile kadrolu olmuştur. Kadrolu taşeronun hakları da bu KHK ile düzenlenmiştir. Halen bu hükümler yürürlükte olup sonradan yönetmelikle bir düzenleme yapılmamıştır. 

696 sayılı KHK’da eklenen geçici 23. Madde ile sürekli işçi olarak çalışan kişilerin önceki ihale sözleşmesi ile belirlenen hizmetleri yürütmek üzere, çalıştıkları teşkilat biriminde Neyine görevlendirilebilecekleri düzenlenmiştir. Yani taşeron işçiler sadece görevli oldukları birimde çalışmaya devam edecektir. Herhangi bir şekilde tayin ya da işyeri değişikliği düzenlemesi yapılmamıştır. Bu nedenle taşeron işçiler, kadrolu odlukları yerde çalışmalıdır. 

Mazeret Düzenlemesi Yapılmalıdır
Memurlar sağlık, bakmakla yükümlü oldukları kişinin sağlığı, eğitim, eş durumu gibi belirli durumlarda tayin hakkına sahiptir. Bu hak taşeron işçiler için de tanınmalıdır. En nihayetinde bu işçilerin de ailesi vardır, sağlık durumları ile ilgili olarak sorun yaşayabilirler. Bütün taşeron işçiler için olmasa da aynı kurumun farklı illerdeki şubeleri arasında taşeronlar mazeret tayini isteyebilmelidir. Böyle bir hakkın tanınması insaniyet gereğidir. Taşeron işçiler böyle bir düzenlemenin yapılmasını bekliyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Balıkesir Ayvalık Belediyesi Beden İşçisi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP