DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamu İşçisi Düşük Maaşla Çalıştırılıyor

Kamu İşçisi Düşük Maaşla Çalıştırılıyor

Yapılan hesaplamalar kadrolu taşeron işçilerin, diğer işçilere nazaran daha düşük maaş aldığını ortaya çıkarmıştır.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
Kamu İşçisi Düşük Maaşla Çalıştırılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadrolu Taşeron Zararda Mı?
Hemen her kamu kurumunda istihdam edilen taşeron işçiler kadroya alınarak hakları güvence altına alınmıştır. Ancak bu durum bazı dezavantajları da beraberinde getirmiştir. Bu dezavantajlardan biri de mali haklarıdır. Şu anda 4/D’li olarak görev yapan taşeron işçiler maaş, ikramiye, tediye, sosyal yardım gibi ödemeler almaktadır. Ancak bu ödemelerden ötürü vergi dilimine erken gireceklerdir. 

Daha önce bakanlık tarafından belirlenmiş olan kalemlerden yapılan vergilendirme ile taşeron işçiler 2019 yılında bir üst vergi dilimine geçmektedir. Bundan sonra yüzde 20’lik vergi dilimine tabi olunacaktır. 

Daha önce yapılan düzenleme ile 18 bin liranın Pinbahis üzerinde gelire ulaşan işçilerin vergilendirmeye tabi tutulacağı belirlenmiştir. Taşeron işçilere son olarak yapılan yüzde 4 zamdan sonra bu rakama ulaşılmaktadır. Bu yüzden taşeronun vergi yükü artacak ve işçiye kalan miktar da azalacaktır. 

Kamu İşçisi, Vergi Altında Eziliyor
Kadrolu olduğu için maaş ve sosyal haklarının artacağı umudunu taşıyan taşeron işçiler, günden güne hak kayıpları yaşamaktadır. Bir yandan enflasyon oranlarının altında ezilen işçiler diğer yandan ise vergi altında ezilmektedir. 2019 yılında vergi diliminin değişmesinden ötürü vergi yükü daha da artacaktır. Kadrolu olmakla elde edilen avantaj da azalacaktır. Taşeron işçilerin haklarında toplu sözleşmelerle iyileştirmeler yapılmalıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP