DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamu İşçilerinin İlave Tediye Ödeme Tarihleri Açıklandı

Kamu İşçilerinin İlave Tediye Ödeme Tarihleri Açıklandı

Bugün yayımlanan Resmi Gazete ile kamu işçilerine ödenecek olan ilave tediye tarihleri belli oldu.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:36
Kamu İşçilerinin İlave Tediye Ödeme Tarihleri Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlk Ödeme 9 Ağustos’ta
2 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 4/7/1956 tarih ve 677 sayılı kanun da yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunla çalışan ve işçilere verilecek olan tediyelerin süreleri belirlendi. Aynı zamanda ilave tediyelerin ödeneceği tarih de belli oldu. 

Buna göre ilave tediyeler iki taksit halinde ödenmektedir. İlk taksit 9 Ağustos 2019’da ödenirken, ikinci ödemeler ise 13 Aralık 2019 tarihinde yapılacaktır.  Bu ödemeler ile işçilere cüzi de olsa ek gelir sağlanacaktır. 

İlave Tediye Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
İlave tediye kamu işçilerine ödenen ikramiyedir. Kamu kurumları, kamu iştirakleri, belediyeler ve iştirakleri ile kamu kurumu niteliğinde olan tüm kurumlarda çalışan işçiler ilave tediye ödemesi alabilecektir. Buralarda çalışan ve işçi sayılan herkes tediye ödemesi almalıdır. 

Kural olarak bir yıllık hizmet karşılığında 2 aylık ilave tediye ödenmektedir. bu 2 aylık tediyenin ilk yarısı Ağustos ayında ödenirken, diğer yarısı ise Aralık ayında ödenmektedir. Retrobet yani işçilere 6 ayda bir 1 aylık tediye ödenmektedir. Bu durumda yukarıda saydığımız kurumlarda çalışan geçici işçiler de ilave tediye alabilecektir. Bunun için o yıl içindeki çalışma süresine göre tediye ödemesi hesaplanır. 

Eğer işçinin icralık borcu varsa ilave tediye ödemesi haczedilemez. 6772 sayılı kanun ile bu durum yasaklanmıştır. 

İlave Tediye Nasıl Hesaplanır?
İlave tediye ödemeleri aylık kazanç üzerinden hesaplanır. Hesaplama yapılırken fazla mesai, aile, çocuk yardımları, hafta ve tatil ücretleri gibi kalemler hesaplanmaz. İşçinin esas ücretinin aylık toplamına göre hesaplama yapılır. Esas ücret ise işçinin fiilen çalıştığı süre olan 26 gün üzerinden hesaplanır. 

Bu ödemeden SGK primi, işsizlik sigortası fonu, damga ve gelir vergileri kesintileri yapılır. İşçi BES kapsamında ise yüzde 3 oranında bireysel emeklilik sigorta primi kesilir. 

İlave tediye ödemeleri işçilere az da olsa nefes aldıran bir ek gelir kalemidir. Ancak zaten cüzi olan bu ödemeden çok sayıda kesinti yapılmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP