DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamu İşçileri Kadro Alabilecek Mi? Tayin Hakkı ve Becayiş Talebi

Kamu İşçileri Kadro Alabilecek Mi? Tayin Hakkı ve Becayiş Talebi

Asgari ücret konusunda beklentiler karşılandıktan sonra kamuda geçici işlerde çalışanlar kendi durumlarını merak ediyor. Hükümet taşeron işçilerin daimi kadroya alınmasıyla ilgili adımlar atmaya başladı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:42
Kamu İşçileri Kadro Alabilecek Mi? Tayin Hakkı ve Becayiş Talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu işçileri kadroya geçebilecek mi? Asgari ücret artışından sonra bir müjde de mevsimlik ve taşeron işçilere geldi. Yapılan protokolde kamudaki geçici işçilerin daimi işçi kadrolarına geçirilmesi için çalışma başlatıldı. Alınan kararla beraber geçici işçiler artık kadroya alınarak sürekli işçi haklarından yararlanabilecek. Kanun teklifinin yakın zamanda meclis gündemine getirilmesi planlanıyor.

Kamu İşçilerine Yeni Düzenleme

Bakanlık tarafından yapılan düzenlemelerle ilgili detaylarda ortaya çıkmaya başladı. Çalışma tamamlandıktan sonra bir çok hak taşeron işçilere sunulacak. Bu haklar;

Tayin Hakkı

Yapılan düzenlemeyle beraber sürekli işçilere yer değiştirme imkanı veriliyor. Eş durumu, sağlık ve mazeret nedeniyle sürekli işçi il değişiminden yararlanabilecek.

Becayiş Talebi

Sürekli işçiler becayiş talebiyle yer değiştirme hakkına sahip olabilecek. Bunun anlamı farklı illerde çalışan işçiler yerlerini değiştirebilecek.

Diploma Durumuna Göre İş

Geçici işlerde görev alan üniversite mezunları büro personeli olabilecek.

Geçici Görevler

Geçici görevlendirilen işçiler eş ya da sağlık durumu gibi nedenlerle başka illere gidebilecek.

Kamuda personel bilgi sisteminde bir çok yenilik gerçekleştiriliyor. Yapılan çalışmayla beraber kamu personel bilgi sistemi yönetimi Bütçe Başkanlığı’nda olacak. Tüm verilerde burada toplanacak.

Vergi Muafiyeti Ne Oldu?

Yapılan açıklamayla beraber memur dahil tüm çalışanların asgari ücrete kadar olan maaşları vergiden muaf tutulacak. Tüm ücret ve maaş alanları kapsayacak şekilde düzenleme yapıldı. Çalışanlar için brüt 5.000 TL’Ye kadar olan kısımdan vergi alınmayacak.  Kamu kurumlarında görev alan taşeron işçiler için daha önce kadro kararı verilmişti. Bu karar sonrasında taşeron olarak çalışmaya devam eden işçiler de kadro talebinde bulunmaya devam ediyor.

Devlet kurumların taşeron olarak çalışmaya devam eden işçilerin bekleyişleri ise sürüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP