DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamu Çalışanı Taşeronlara Maddi Destek Yolda

Kamu Çalışanı Taşeronlara Maddi Destek Yolda

Kamu kurum ve kuruluşlarında kamu çalışanı olarak sözleşme imzalayan taşeronlara hükümetten maddi destek Eylül ve Ekim aylarında verilecek. Tüm detaylar haberimizde…

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:55
Kamu Çalışanı Taşeronlara Maddi Destek Yolda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamuda taşeron işçilere toplu sözleşme gereği maaşlarına % 4’lük zam yapılmıştı ancak asgari ücretin altında kalarak enflasyona yenilmişti. Fakat sendikaların hükümetle görüşmeleri neticelenerek kamuda çalışan taşeron işçilere sözleşme gereğince asgari ücretin altında ödeme yapılmadı.

Taşeron işçiler birçok kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamı sağlandığından bazı kurumlar örneğin; Belediye Başkanlıkları seçim startı verildiğinden itibaren Belediyelerde taşeron olarak çalıştırılanlara % 30’lara varan zamlar yapılmıştı. Ancak bazı kurumlarda asgari ücret ile aynı parayı almaları diğer taşeron işçileri sendikalaştırmaya yönlendirerek haklarının zayi olmaması için çalıştılar.

TAŞERONLARA EYLÜL VE EKİMDE MADDİ DESTEK YOLDA

Eylül’de Öğrenim Yardımı; Taşeronlar için önem arz eden konuların başında gelen, aile mensuplarının ve ebeveynleri oldukları çocukların eğitim Queenbet masrafları dahilinde bir miktar aylık destek aldıkları biliniyor. Bu konu kapsamında devlet tarafından öğrenim yardımı adı altında her çocuk için ödeme yapılıyor.

Yapılacak olan ödemelerin 3 çocuk ile sınırlı olduğu ilan edilirken, öğrenim seviyesinde göre de verilecek meblağ farklılık gösteriyor. Eylül ayında verilecek ödemeler kapsamında, ilkokul için 100 TL, Ortaokul için 110 TL, Lise ve dengi okullar için 120 TL ve Yüksekokullar ile üniversiteler için 140 TL tutarında destek ödemesi yapılmakta olup taşeron işçilerin sosyal haklarında belirtilmiştir.

Ekim Ayı; İlgili mevzuatlara ve daha önce varılan mutabakatlara göre belirlenen ödemelerin de dönemi gelmiş durumda. Taşeron şirketlerden belediye şirket işçiliğine geçmiş olan taşeronlar için ilk 5 günlük bazda ödenecek olan ikramiyelerin ikinci ödemeleri Ekim ayında yapılacak. Taşeronlar daha önce de aynı ödemelerin ilk faslını Nisan ayında tahsil etmişlerdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP