DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadrolu Taşeronun Ücretleri Yeniden Hesaplanarak Zamlanacak

Kadrolu Taşeronun Ücretleri Yeniden Hesaplanarak Zamlanacak

Taşerondan kadroya geçen kamu işçilerinin ücretleri için Hizmet-İş sendikası tarafından açılan dava kazanıldı ve ücretler güncellenecek.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:55
Kadrolu Taşeronun Ücretleri Yeniden Hesaplanarak Zamlanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadrolu Taşerona Müjde
Kadrolu taşeronların Timebet alacakları ücretler yapılan toplu sözleşme hükümleri ile belirlenmişti. Ancak taşerona verilen zam enflasyon oranının altında kaldığı için kamu işçileri zarardaydı. İşte bu durumu düzeltmek için Hizmet-İş sendikası tarafından dava açılmıştı. Dava sonuçlandı ve sendika kazandı. 

Hizmet-İş sendikası tarafından Sağlık Bakanlığı aleyhine Ankara 24. İdare Mahkemesinde dava açılmıştır. Görülmekte olan davanın 10 Eylül 2019 tarihli duruşmasında davanın kabulüne karar verilmiştir. Mahkeme kararı neticesinde taşerondan kadroya geçen emekçilerin ücretleri yeniden belirlenecektir. 

696 sayılı KHK ile kadrolu olan taşeron bu mahkeme kararından yararlanabilecektir. Mahkeme kararına göre mahalli idarelerin iktisadi teşebbüslerinde çalışan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve asgari ücretlerin katlarına göre ücret alan taşeron işçiler zam alacaktır. Bu kesimdeki taşeron işçiler kadrolu olduktan sonra zamları toplu sözleşme ile belirlenmiş ve asgari ücretlerin yüzdelik katları uygulanmamaktadır. 

Tüm Taşeronu Kapsıyor
Mahkeme tarafından verilen karar sadece sendika üyesi olan kadrolu taşeron işçiler için değil, tüm taşeron işçiler için uygulanacaktır. Bu karar doğrultusunda ücretler yeniden belirlenecek. Asgari ücretin fazlasına çalışan işçiler için güncel asgari ücret rakamları uygulanacak. Hizmet alım ihaleleri ve iş sözleşmeleri de güncel asgari ücrete göre yeniden belirlenecek. Bu hesaplamalar 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, yani geriye dönük olarak yapılacaktır. Örneğin asgari ücretin yüzde 20 fazlası ile çalışan işçi için brüt asgari ücretin yüzde 20’si alınarak hesaplama yapılacaktır. 

Yapılan bu hesaplamalar sayesinde hem işçilerin ücretleri zamlanacaktır. Söz konusu karar 696 sayılı KHK ile kadrolu olan işçiler için geçerlidir. Tüm bu işçiler için uygulanacaktır. Bu sayede işçi ücretleri yeniden güncellenecek ve maaşlara zam olarak yansıyacaktır. Kadroya geçtiği için hak kaybı yaşayan işçilerin zararları bu sayede telafi edilecektir. Toplu sözleşme ile belirlenen cüzi zamlar değişecektir. Ücretler asgari ücret baz alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda zamlı yeni maaşlar belirlenecektir. En kısa sürede mahkeme kararı uygulanarak mağduriyetler giderilmelidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP