DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadro Alan Taşeron İşçilerin Nakil Hakkı İle İlgili Resmi Yazı

Kadro Alan Taşeron İşçilerin Nakil Hakkı İle İlgili Resmi Yazı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, il teşkilatlarına gönderdiği resmi yazıda kadro alan taşeron işçiler için nakil talebinde bulunulmamasını istedi.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:35
Kadro Alan Taşeron İşçilerin Nakil Hakkı İle İlgili Resmi Yazı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İl Dışı Nakil Hakkı Yok 
2018 yılında kamuda çalışan taşeron işçiler kadroya geçirilmişti. Kadro alan işçilerden bazıları ise çeşitli nedenlerden ötürü il dışı nakil talebinde bulunmuşlardı. Bu talepler ise reddedilmişti. Ancak halen daha bu konuda Bakanlığa görüş sorulmaya devam ediyor. Soruların arkasını kesmek amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı bir resmi yazı yayınladı. Bu yazıya göre kadro alan taşeron işçilerin il dışı tayin hakları bulunmadığı için bu talepleri bakanlığa iletmemeleri gerektiği emredildi.

Kanuni Dayanak
Resmi yazıda dayanak olarak gösterilen husus ise 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 23. Maddesi oldu. bu maddeye göre kadroya geçirilen taşeron işçiler geçiş işleminden önceki ihale sözleşmesine Betboo tabi olarak hizmet vermeye devam edeceklerdir. Dolayısıyla bulundukları yerde görev yapmaya devam edecekleri ifade edilmiştir.

İl İçi Nakil Talepleri 
Bakanlık tarafından gönderilen resmi yazıda işçilerin başka bir ile tayin olmalarının mümkün olmadığı ifade edilirken il içinde nakil olabilecekleri kaydedildi. Bu kapsamda görev yapılan birim ya da il içerisinde yer değişiklikleri söz konusu olabilecektir. Bu taleplerin resmi olarak iletilmesi ve ilgili birimler tarafından ihtiyaç doğrultusunda değerlendirilmesi gerekmektedir. 
Kadrolu işçilerin başka bir ile görevlendirilmesi mümkün olmadığı gibi görevde yükselmeleri veya unvan değiştirmeleri de mümkün değildir. Dolayısıyla bu konudaki talepler de yersiz kalacak ve Bakanlığa iletilmeyecektir. 

Sağlık Sorunları
Kadro alan taşeron işçiler artık kamu işçisi olarak vazife görmektedirler. Ancak halen daha kadroya geçmeden evvelki ihale sözleşmesine bağlılıkları da devam etmektedir. Dolayısıyla birtakım haklardan mahrum kalmaları söz konusu olmaktadır. En önemli soru işaretlerinden birisi de sağlık mazereti ile ilgilidir. Tedavisi bulunduğu il sınırları içerisinde yapılamayan işçilerin başka bir ile nakil edilmesinin mümkün olup olmadığı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu konuda işçilerin kurumlarına yazılı olarak talepte bulunması gerekmektedir. Kurumlar ise konuyu bakanlığa danışarak gerekli işlemleri yerine getireceklerdir. 

İlginizi Çekebilir:  Canik Belediyesi Güncel Kadrolu Tekniker Alımı

Kadrolu Taşeronların Hakları 
Kadrolu taşeron işçiler kadro alarak birtakım ayrıcalıklara kavuştular. Bu ayrıcalıklardan en önemlisi ise iş güvencesi sağlayan kadronun elde edilmesidir. Bunun yanı sıra yıllık olarak ödenen ilave tediyelerin varlığıdır. Ancak bunun yanı sıra maaşlara %4+4 zam yapılmasının kararlaştırılması aylık maaşlarda maddi kayıpların yaşanmasına neden oldu. İlave tediyeler ile birlikte bu kayıpların önüne geçilmesi de amaçlanıyor. Ayrıca 2020 yılı ile birlikte toplu sözleşme hakkının verilmesi ile zam oranlarının yeniden tayin edileceğini de ifade edebiliriz. Yapılacak pazarlıklar ile zam oranları artırılacaktır. Ancak yine de eski haline dönmesinin mümkün olup olmayacağı bilinmiyor. Dolayısıyla taşeron işçilerin şimdilik beklemekten başka çözüm yolu bulunmuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP