DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Engelli İşçilerin Tayin Hakkı İçin KDK’dan Sevindiren Karar

Engelli İşçilerin Tayin Hakkı İçin KDK’dan Sevindiren Karar

Kamu Denetçiliği Kurumu’na engelli işçinin tayin hakkı ile ilgili yapılan başvuruda olumlu karar verildi.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:55
Engelli İşçilerin Tayin Hakkı İçin KDK’dan Sevindiren Karar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emsal Nitelikte Bir Karar
Sinop Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir okulda aşçı olarak görev yapan engelli işçi tayin istemiştir. Engelli personelin yüzde 53 engeli bulunmaktadır. Aynı zamanda işçinin eşi ve çocuğunda Akdeniz anemisi rahatsızlığı bulunmaktadır. Eşi ve çocuğu Winxbet Ankara İbni Sina Hastanesinde sürekli kontrol altındadır. Engelli işçinin eş ve çocuğunu tedavi ettirmek için sürekli olarak Sinop’tan Ankara’ya gitmesi gerekmektedir. İşte bu sebeplerle Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tayin istemiştir. Ancak bu isteği reddedilmiştir. Bunun üzerine işçi Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapmıştır. 

Başvuruyu inceleyen KDK, 5620 sayılı kanun ışığında engelli personelin tayin hakkını değerlendirmiştir. İdarenin engelli personellerin tayinleri ile ilgili gerekli tedbirleri alması gerektiği KDK tarafından ifade edildi. Bu kapsamda bir tarafta engelli personel açığı varken diğer tarafta da engelli eksiğine mahal verilmemelidir. Bu konuda planlama yetkisi idareye aittir. Fakat bu planlama yetkisini kullanırken personellerin de ihtiyaçları göz ardı edilmemelidir. KDK aynı zamanda kendi yönetmeliğinde yer alan iyi yönetim ilkelerine de dikkat çekmiştir. Bu ilke doğrultusunda personelleri maksimum şekilde memnun edecek ve aynı zamanda idarenin işleyişini sıkıntıya sokmayacak tedbirlerin alınması gerekmektedir.

KDK da bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı’na tavsiye kararında bulundu. Tavsiye kararında atamanın reddedilmesinin hukuka uygun olmadığı bu nedenle de atamanın gerçekleştirilmesi önerildi. Ayrıca KDK’nın kararına karşın idarenin aldığı aksiyonların 30 gün içerisinde kuruma bildirilmesi gerektiği de ifade edildi. Ayrıca idarenin karara karşın hangi yollara başvurulabileceğini göstermediği de KDK’nın notları arasında yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı tavsiye kararı ile bağlı değildir. Ancak uyması iyi bir şekilde işleyen sistem için gereklidir. Bakanlığın bu konuda alacağı tedbirlerin de takipçisi olacağız. Engelli personel lehine atılacak adımlar bundan sonraki benzer durumlar için de ışık tutacaktır. Bu konu hakkında yaşanacak tüm gelişmeleri haber sayfamızdan takip edebilir ve en doğru şekilde bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kuşadası Belediyesi 30 İşçi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP