DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YEP’te Yer Alan Tamamlayıcı Emeklilik Nedir

YEP’te Yer Alan Tamamlayıcı Emeklilik Nedir

Çalışanların emekli olduklarında daha fazla maaş almalarını sağlayacak olan tamamlayıcı emeklilik sistemi 2020-2022 Yıllık ekonomi Programında yer aldı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:47
YEP’te Yer Alan Tamamlayıcı Emeklilik Nedir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tamamlayıcı Emeklilik İle Finansal Kaynak Sağlanacak
Ülkemizde her bir çalışan SGK kapsamında emeklilik için prim ödemesi yapmaktadır. Buradan kendi sigorta kollarında emekli olma şartlarını sağlayarak emekli olabileceklerdir. Ayrıca hükümet tarafından getirilen diğer bir emeklilik ise otomatik bireysel emeklilik sistemi olmuştur. Bu sistem öncelikle isteğe bağlı olarak çıkarılsa da daha sonra tüm çalışanlar dahil edilmiştir. Özel sigorta şirketleri bünyesinde yapılan birikimlerle kamuya kaynak sağlanmaktadır. Aynı zamanda BES’te kalan çalışanlara devlet desteği verilerek ikinci bir emeklilik sağlanmaktadır.

Son gelişmelerle üçüncü bir emeklilik daha gündeme gelmiştir. 2020- 2022 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nda tamamlayıcı emeklilik sistemi yer almıştır. Hükümet ile sendikaların anlaşması halinde bu sistem devreye girecektir. Bu sistemle hem kamuya finansal kaynak sağlanacak hem de emeklilere fırsat sunulacak. Emeklilerin fonları Elektronik Fon Alım Satım Platformu’nda işlem görebilecek. Borsada işlem gören hisseler niteliğinde olduğu için emekliler emeklilik fonlarını satarak başka bir firmanın fonlarını alabilecektir. Kendi emeklilik şirketinden daha başarılı olan şirketlere fonlarını satabileceklerdir.

Fonlar ile Yatırım Yapılacak
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kurulan sistem, bireysel hesaplar üzerine kurulacak. Fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dâhil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik ve çalışanların haklarının korunması gibi konularda bu emeklilik sistemi ile adım atılmaktadır.

Ülkemizdeki 14 milyon sigortalı çalışan ile yurt dışında çalışanlar bu emeklilik sisteminden yararlanabilecektir. Tamamlayıcı emeklilik sisteminde biriken para tahvil, döviz, hisse senedi ya da altın gibi yatırım araçları ile değerlendirilebilecektir. Yurtdışındaki çalışanlar ise döviz ile prim ödeyebilecek. Çalışanlar ihtiyaçları olması halinde bu fondan para çekebilecektir. Verilecek olan devlet desteği ile gençlerin de bu emeklilik sistemine dahil olması özendirilecek.

İlginizi Çekebilir:  Göç İdaresi Başkanlığı İŞKUR Temizlik Personeli Alımı

Kamuya Kaynak Sağlanacak
Kurulan tamamlayıcı emeklilik fonu ile sağlanan avantajlardan en önemlisi de devletin kamuya kaynak sağlayacak olmasıdır. Fonda biriken paralar devlet tarafından kullanılacaktır ve emekli olurken de destek sağlanacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP