DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ücretsiz İzin Yerine Kısa Çalışmaya Başvurun

Ücretsiz İzin Yerine Kısa Çalışmaya Başvurun

Türk-İş Sendikası 3 ay boyunca işçi çıkarmanın yasak olduğu dönemde işverenlerin ücretsiz izin yerine kısa çalışma ödeneğine başvurması gerektiğini açıkladı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:06
Ücretsiz İzin Yerine Kısa Çalışmaya Başvurun
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşçileri Zora Sokmayın

Çıkartılan yeni düzenlemeler ile 3 ay boyunca işçi çıkartmak yasaklandı. Durum böyle olunca bazı işverenler dükkanlarını kapatarak işçilerine de ücretsiz izin verdi. Bu durum karşısında devlet harekete geçti ve kısa çalışma ödeneğini getirdi. Bu ödenek sayesinde çalışamaz durumda olan işyerlerinin korunması amaçlandı. İşverenlerin başvurması sonucu kısa çalışma ödeneği değerlendirilmektedir. Başvurunun onaylanması durumunda çalışanlara ücretlerinin bir kısmı ödenmektedir. Bu sayede işverenin yükü azaltılmakta ve işçinin de daha düşük bir gelire mahkum olmasının önüne geçilmektedir.

Türk-İş Sendikası işverenlerin bu uygulamadan faydalanmayıp doğrudan ücretsiz şzşn yoluna başvurması durumunda şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Üyelerini bu konuda uyaran sendika konfederasyon olarak konunun takipçisi olacaklarını da ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda çok sayıda firmanın başvuruda bulunduğu ve başvuruların büyük kısmının kabul edildiği açıklanmıştı. Geriye kalan firmaların başvuruları da değerlendirilmeye devam ediyor. Başvuruların kabul edilmesi durumunda geriye dönük olarak ödemeler de yapılacaktır. Küçük işletmelerin bazıları bu konuda gerekli bilgiye sahip olmadıkları için başvuru yapmayı ihmal etmektedirler. Çalışanların bu konuda firmaları uyarması ve gerekli işlemlerin derhal başlatılmasını sağlaması gerekmektedir. Zira kısa çalışma ödeneği için işçiler herhangi bir başvuruda bulunamıyor.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi 9236 TL Maaş İle İşçi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP