DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye'yi Çok Heyecanlandıran Altın Açıklaması

Türkiye'yi Çok Heyecanlandıran Altın Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye olarak hedefimiz, 5 yıl içinde yıllık olarak 100 ton üretim seviyesine ulaşmak ve böylelikle dünya genelinde 100 tonun üstünde üretim yapmakta olan 10 ülke arasına girmek." dedi.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:51
Türkiye'yi Çok Heyecanlandıran Altın Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’yi Çok Heyecanlandıran Altın Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bundan 20 yıl önce Türkiye olarak birkaç kilo oranında olan altın üretimimiz artık tonlarla ifade edilmekte. Türkiye olarak hedefimiz, 5 yıl içinde yıllık olarak 100 ton üretim seviyesine ulaşmak ve böylelikle dünya genelinde 100 tonun üstünde üretim yapmakta olan 10 ülke arasına girmek.” dedi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik şehrinin Söğüt ilçesinde altın kaynakları tespit edilen Gübretaş’a ait sahada gazetecilere yapmış olduğu açıklamalarda, bölgede çok önemli bir oranda rezervin bulunduğunu söyledi.

altin fiyatlari

Özellikle son 5 yıl içinde gerek Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü MTA gerekse özel sektör ile yaklaşık olarak 400 ton üretilebilecek özelliklede altın rezervi keşfedilmiş olduğunu belirten Bakan Dönmez, “Bunları şu anda özel sektör kanalı ile üretime aldığımız yerlerimiz bulunmakta.” dedi.

Türkiye’nin geçen yıl içinde 42 ton düzeyinde altın üreterek bir rekor kırıldığını vurgulayan Bakan Dönmez, şöyle devam etti:

“Bundan yaklaşık 20 yıl önce birkaç kilo düzeyinde olan altın üretimi artık tonlarca ağırlıkla ifade etmekteyiz. Hedeflerimiz, 5 yıl içinde yıllık 100 ton üretime ulaşmak ve böylece dünyada 100 tonun üzerinde üretim yapan 10 ülke arasına girmek.

Geçen yıl çok sevinerek söyleyemeyeceğimiz bir başka rekorumuz daha vardı; altın ithalatında önemli bir rekor kırıldı ve neredeyse 25 milyar dolarlık altın ithalatı söz konusu oldu.”

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi MUTTAŞ 38 Şoför Alımı

“İLK ALTIN ÜRETİMİ, EN GEÇ 2023 YILINDA”

Dönmez, zanaatkarlar sayesinde ham altının işlenip Türkiye’den dünyaya ihraç edildiğini, geçen yıl 42 tonluk altın üretimiyle ekonomiye yaklaşık 2,5 milyar dolarlık katkı sağlandığını dile getirdi.

Söğüt’te tespit edilen altın kaynağına ilişkin bilgi veren Dönmez, şunları kaydetti:

“İnşallah 2022 yılı sonuna kadar, en geç 2023 yılında bu sahadan ilk altın üretimini gerçekleştireceğiz. Hem açık işletme olacak hem de yer altı işletmesi şeklinde planlanıyor. Burada 1,92 milyon onsluk üretilebilir rezerv var.

Başka bir ifadeyle 60-65 tonu kesin olmakla birlikte bu ilave keşiflerle, sondajlarla 100 tona kadar çıkabilecek bir potansiyelden bahsediyoruz.

Son derece modern, çevre kurallarına uygun ve saygılı bir işletmecilik planlanıyor. İşletmede 800-1000 kişi doğrudan istihdam söz konusu.

Türkiye artık eskisi gibi değil, altın madenciliği işletmeciliğinde dünyaya örnek işletmelere sahip bir ülke. İnşallah burada en kısa sürede başta yöre halkına olmak üzere milletimize bu ekonomik rezervi katmanın sevincini birlikte yaşayacağız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP