DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye'nin En Büyük Serveti Burada

Türkiye'nin En Büyük Serveti Burada

Türkiye'nin en büyük serveti! Hepsinin yedeği alınmakta, herhangi bir felaket olduğunda kullanılacak. Tarımsal Araştırma Genel Müdürü görevini yürüten Dr. Nevzat Birişik, Türkiye içinde kurulmuş olan gen bankalarının işleyişini tek tek anlattı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:54
Türkiye'nin En Büyük Serveti Burada
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin En Büyük Serveti Burada

Türkiye’nin en büyük serveti! Hepsinin yedeği alınmakta, herhangi bir felaket olduğunda kullanılacak. Tarımsal Araştırma Genel Müdürü görevini yürütwn Dr. Nevzat Birişik, Türkiye içinde kurulmuş olan gen bankalarının işleyişini tek tek anlattı.

BİYOLOJİK SERVET OLACAK

İklim değişikliği nedeni ile radikal etkilerinden dolayı bugünkü canlı sayılarının 3’te birinin yok olacağını belirten Birişik, Bu durumda belki birçok şey telafi edilebilir ama o güzel canlılar bir daha maalesef getirilemez.

Bu nedenle bünyemizde bulunan 32 gen bankası ile bütün bitkilerimizi hem açık alanlara dikerek hem eksi 180’de, eksi 20’de muhafaza etmekteyiz.

Yalova’daki seramızda 100 bin kadar geofit muhafaza ediliyor. Ayrıca laboratuvar ortamında var. Bunlar bu ülkenin biyolojik serveti” dedi.

gen bankasi

TÜRKİYE TOHUMDA DIŞA BAĞIMLI DEĞİL

Türkiye geneli içerisinde tarım için kullanılan tohumların büyük bölümünün, özellikle hububat konusunda yüzde 100, baklagil tohumlarında yüzde 100, yem bitkileri konusunda çok büyük miktarda Türkiye genelinde tohumları bulunduğunu açıklayan Nevzat Birişik, şunları söyledi:

Türkiye genelinde sweet baby diye bir karpuz türü var.

Bu bizim bir karpuz çeşidimiz aslında, sadece ismi yabancı.

Genel olarak yazlık sebzeler konusunda ve gen kaynağı olarak bizde bulunmayan domates gibi tarımsal ürünlerde dışa bağımlılık bulunuyordu.

Fakat günümüzde bu oran yüzde 60 nispetinde kendi tohumlarımızdır.

Sattığımız tohum da ithal ettiğimiz tohumdan fazladır. İsrail’e tohum satıyoruz.

TÜMÜNÜN YEDEĞİ ALINIYOR

Genellikle Ankara ve İzmir şehirlerinde bulunan gen bankalarının bilinmiş olduğunu belirten doktor Birişik, Aslında Türkiye’de 32 gen bankamız bulunuyor.

Olabilecek bir doğal felaket esnasında canlı türlerinin kaybolmaması için bütün her şeyin yedeğini en ileri teknoloji ile birlikte milli botanik bahçesinin altında tekrar yapacağız, altyapılarımız kurulu vaziyette.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP