DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Toryum’da İkinci Sırada Binlerce Yıllık Rezerv Var

Türkiye’nin rezerv olarak dünya sıralamasında ikinci sırada olduğu toryum madeni, Türkiye’nin bin yıllarca enerji ihtiyacını karşılayabilir durumda.

Türkiye Bilimler Akademisi’nin TÜBA Nükleer Enerji Raporlarında, Türkiye devletinin rezerv olarak dünya sıralamasında ikinci sırada bulunduğu toryum, yeşil nükleer enerji kaynağı olarak biliniyor.

Akkuyu ve Sinop’ta bulunan nükleer santraller içinde kullanılacak olan yakıtta dışa bağımlılığın sözkonusu olduğu söylenerek, Sinop ve yeni olarak kurulacak diğer santrallerde toryum yakıt kullanılması önerildi.

TÜBA’nın 2018 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenmiş olan TÜBA Nükleer Enerji Paneli’nde ele alınmış olan konuları içermiş olan Nükleer Enerji Raporu, 2 buçuk yıl sonra yayınlandı.

ttoryum nedir toryum ne ise yarar

ÖNÜMÜZDEKİ 10-15 YIL İÇİNDE TİCARİLEŞECEK

Son yıllar içinde toryumun nükleer santral için yakıt olarak kullanımı ile ilgili çalışmaların hız kazanmış olduğu belirtilmiş olan raporda, birçok ülkede ulusal programlar başlamış ve uluslararası işbirliği oluşturulduğu bildirildi.

Geleneksel reaktörlerde kullanılan yüzde 95 civarındaki toryumun önümüzdeki 5-10 yılda, daha güvenilir erimiş tuz reaktörlerinin (Molten Salt Reactor-MSR) 10-15 yılda, asıl yeşil nükleer enerji temin edecek hızlandırıcı sürümlü sistemlerin (Accelerator Driven System-ADS) 15-20 yılda ticarileşeceğinin öngörüldüğüne işaret edildi.

REZERVİMİZ BİN YILLAR BOYUNCA YETER

Raporda, ülkemiz toryum rezervlerinin bin yıllar boyunca enerji ihtiyacını karşılamaya yeterli olduğu vurgulandı. Bu nedenle toryumla ilgili 2003 yılından itibaren kabul edilen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) kararlarının acil olarak uygulanması istendi.

Bu çalışmaların ülkemizde başlatılarak uluslararası işbirliklerine katılımın elzem olduğu açıklandı.

TORYUM YAKIT NASIL KULLANILABİLİR?

Toryumun nükleer yakıt olarak kullanılabilmesi için fisil izotoplar olan Uranyum-235 veya Plütonyum-239 ile beraber kullanılabileceği belirtilen raporda, günümüzde toryumun nükleer yakıt olarak kullanılması çalışmaları yapıldığı, geleneksel teknolojilere dayalı toryum yakıtlı reaktörlerin 5-10 yıl içinde ticarileşeceği belirtildi.

ABD, AB, Çin ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülkede özel olarak toryum kullanımına yönelik MSR teknolojisi geliştiği, bu reaktörlerin 2020’li yıllarda enerji üretiminde planlandığı açıklandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP