DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Taşeronda İlk Resmi Rapor Yayımlandı!

Taşeronda İlk Resmi Rapor Yayımlandı!

Taşeronda kadroya geçişlerde yaşanan sorunlar ilk kez resmi raporda yer aldı. Raporda belirtilenlere göre yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:56
Taşeronda İlk Resmi Rapor Yayımlandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taşeronda kadroya geçişlerde yaşanan sorunlar ilk kez resmi raporda yer aldı. Raporda belirtilenlere göre yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bir milyonu aşkın çalışanı ilgilendiren raporda önemli detaylara yer verildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun yayımladığı resmi raporda, ilk kez taşerondan kadroya geçen işçilerin sorunları ve kadroya geçişlerde yaşanılan sorunlar ele alındı. Uzun zamandır tartışılan bir konu olan kadroya geçemeyen işçiler ve kadroya geçen işçilerin sorunları resmi makamlarca da dile getirilmiş oldu.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun raporunda, kadroya geçen ve geçemeyen işçilerin sorunlarına dair çözüm aranıldığı dile getirildi.

Kadroya geçmeyi bekleyen işçiler için acil yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten raporda, kadroya geçen işçiler için de çalışma koşulları, meslek kodları ve unvanları, nakil talepleri gibi meselelerin mevcut hükümlerde belirtilmediği ve yeni Egobet bir düzenleme yapılarak detaylı bir şekilde ortaya konması gerektiği vurgulandı.

Kamu Denetçiliği Kurumu, 2018 yılı boyunca, çalışma hayatında en çok sorun yaşanılan konu olarak taşerona kadro düzenlemesi hükümlerini belirleyen 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname düzenlemeleri sonucu kapsam dışında kalan işçileri işaret etti.

Taşeron işçilerin kadro talebini düzenleyen 24.12.2017 tarihli 696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve 08.03.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7079 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun yürürlüğe konmuştu.

İlginizi Çekebilir:  Ereğli Belediyesi Temizlik Görevlisi Alımı

4/12/2017 itibariyle idarelerin bütçelerinden karşılanan personel çalıştırılması sözleşmesi kapsamında çalışıyor olmak şartına bağlanan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi, uygulamalar esnasında, tahmin edilemeyen bazı sorunlarla karşılaşılmasına yol açmıştır.

Taşeron işçilerin yaptıkları işin niteliğinin, yasanın ön gördüğü durumlarla tamı tamına örtüşmediği için bir kısım işçinin kadroya geçişinin gerçekleşemediğini ifade eden Kamu Denetçiliği Kurumu, bu durumun, yapılan başvurulardan anlaşıldığı üzere, kadroya geçemeyen işçiler tarafından haksızlık olarak algılandığına vurgu yapmıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP