DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marketlerde Yüksek Fiyatlı Ürün Görünce Bunu Yapınız

Tüketiciyi Destekleme Derneği TÜKDES Genel Başkanı olan Süleyman Bakal, bir süredir Türkiye’nin gündemini meşgul eden fahiş fiyatlara karşı tüketicinin ne yapması gerektiği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

TÜKDES Başkanı Süleyman Bakal, bütün vatandaşların marketlerde alışveriş esnasında fahiş derecede fiyat uygulandığını gördüklerinde, konu ile ilgili olarak belli kurumlara şikâyette bulabileceklerini açıkladı.

Bütün vatandaşların yapmış olduğu şikâyetlerinin bir ihbar niteliğinde olduğunu söyleyen Süleyman Bakal, yapılacak olan ihbarların ispat yükümlülüğü olmadığını belirtti. Sayın Süleyman Bakal, ara sıra bize de ürünler hakkında fahiş fiyat uygulanması ilgili şikâyetler geldiğini söyledi.

Süleyman Bakkal Bize gelmekte olan tüm tüketicilere fahiş fiyatlarla ilgili şu tavsiyelerde bulunmaktayız.

İlk önce, sözü edilmiş olan fahiş fiyatları ile ilgili olarak şikâyetler ALO 175 aranarak bildirilmesi gerekiyor.

erdogan market

İkincisi olarak da Ticaret Bakanlığı tarafından sunulmuş olan Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi (HFA-BİLDİRİMİ) uygulaması bulunmakta.

Vatandaş haksız bir fiyatla karşı karşıya geliyorsa, bu uygulama üzerinden Ticaret Bakanlığı’na iletebilir ve bu uygulamadan gelen şikâyetler doğrultusunda yetkililer hemen harekete geçer.

Üçüncü olarak; bilinçli tüketicinin, haksız fiyat uygulandığı inandığı marketten bir daha alışveriş yapmamalı ve çevredekileri bu konuda uyarmalı.

Bu şeklide tüketimden gelen gücünü kullanılmalı. Daha sonra reklamda kullanım kılavuzunda belirtilen özellikleri karşılamayan veya yanıltıcı reklam olan ürünler hakkında yine ALO 175 veya Ticaret Bakanlığı’nın reklamlarla ilgili birime şikâyet edilmeli” şeklinde anlattı.

İlginizi Çekebilir:  Ereğli Belediyesi Temizlik Görevlisi Alımı

“VATANDAŞ ŞİKAYET ETMEK İÇİN ALICI OLMAK ZORUNDA DEĞİL”

Tüketici tarafından yapılan şikâyetlerin bir ihbar olduğunu dile getiren Bakal, bu konuda şunları kaydetti:

“Vatandaşlar tarafından yapılan şikâyet bir ihbar olarak değerlendirilir. Dolaysıyla ihbar geldikten sonra ilgili yetkililer gelip onu kontrol edecekler. Bu ihbar etmek için doğrudan alıcı olmak şart değil. Çevrede gördüğü fahiş fiyatlar hakkında ihbar edilebilir.

Başka bir alıcı adına ihbar edilebilir. Reklamlarda gösterdiklerinde bile fazla fiyat olabileceğini düşündüğünde vatandaş ihbar edebilir. Yani vatandaşın şikâyet etmek için doğrudan o ürünün alıcısı olma zorunluluğu yoktur. Ayrıca kanunda tüketicinin ettiği ihbarın ispat etme zorunluluğu da yok.

Dolaysıyla tüketici şüpheli her konuda rahatlıkla ihbar edebilir. Ama alıcı olurken mesela ‘bana fahiş fiyatı uygulandı’ diye düşündüğünde faturalar ellerinde olursa sonuç almak daha kolay olur.

Bir diğer konu ise bir ihbar edildiğinde satıcıya önceden bildirilmemeli. Çünkü satıcı bilmesi halinde fiyat düşürebilir veya astığı reklamı kaldırabilir. Örneğin; Türkiye’nin gündeminde şu an ayçiçeği yağı var. Vatandaş kendi mahallesinde de bu yağın fahiş fiyatta satıldığını düşünüyorsa; satıcıya söylemeden belirttiğim kurumlara başvurabilir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP