DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kıdem Tazminatı Fonu Rafa Kalktı

Kıdem Tazminatı Fonu Rafa Kalktı

İşçi sendikaları tarafından kırmızı çizgi olarak nitelenen ve kesinlikle reddedilen kıdem tazminatı fonu yeni ekonomik programdan çıkarıldı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:47
Kıdem Tazminatı Fonu Rafa Kalktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamuya Kaynak Sağlamak İçin İşçiler Kullanılacaktı
Hükümet tarafından bir süredir kıdem tazminatı fonu kurulması için girişimlerde bulunuluyordu. Bu don tıpkı işsizlik sigortası fonu gibi kamuya kaynak olarak kullanılacaktı. Kıdem tazminatı fonu, işsizlik fonundan çok daha büyük bir kaynak olarak kamuya büyük kolaylık sağlayacaktı. İşte bu hedef için AK Parti hükümeti tarafından geçen yıl yayınlanan Yıllık Ekonomik Program kapsamında kıdem tazminatı reformu yer alıyordu. İşte bu düzenleme ilk günden itibaren sendikaların tepkisi ile karşılaştı.

‘Kıdemime Dokunma’
Hükümetin bu çalışmasından sonra sendikalar bir bir tepki göstermeye başlamıştı. İşçi ve işveren sendikaları tarafından yayınlanan bildiriler ile tepkiler dile getiriliyordu. Son olarak 1 Mayıs işçi bayramında Türk-İş tarafından meydanlara ‘kıdemime dokunma’ mesajı verilmişti. Bu gösteriye binden fazla işçi katılmıştı. 

Gelen tüm bu tepkilerden sonra olsa gerek en son yayınlanan 2020-2022 yıllarını kapsayan Yıllık Ekonomi Programda kıdem tazminatı fonu yer almadı. İşte bu gelişme hükümet ile sosyal taraflar arasında mutabakat sağlanamadığı için fondan vazgeçildiği şeklinde yorumlandı. 

Fonun Akıbeti Belirsizdir
İşsizlik sigortası fonu ülkemizde uzun yıllardır uygulanıyor. İşçi olarak çalışan kişilerin maaşından her ay düzenli olarak işsizlik sigortası kesintisi yapılmakta ve fonda birikmektedir. İşçiler işsiz kaldığı zaman da bu fondan işsizlik maaşı almayı ummaktadırlar. Ancak maalesef bu fondan işsizlik maaşı almak için aranan şartlar oldukça çetindir. Bu yüzden işsizler fondan yararlanamıyor ve büyük meblağlar birikmeye devam ediyor. Biriken para kamuya kaynak olarak kullanılmaktadır. Ancak ne zaman, nereye, ne kadar harcama yapıldığı gibi konular belirsizdir.

Oldukça cüzi ücretlerle çalışan işçilerin maaşından yapılan bu kesintinin her bir kuruşu oldukça kıymetlidir. Ancak maalesef bu fon hükümet eliyle belirsizce harcanmaktadır. İşte işçi ve sendikalar aynı endişeyi kurulacak olan kıdem tazminatı fonu için duyuyordu. İşçiler için bir birikim olan kıdem tazminatının bu fon ile ellerinden alınacağını düşünüyorlardı. Neyse ki düzenleme EYEP’ten çıkarıldı ve işçiler de rahatladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP