DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Haziran Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı

Haziran Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 Haziran ayına ait işsizlik verilerini paylaştı.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:55
Haziran Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

%13’e Yükseldi
Türkiye son üç çeyrektir ekonomik daralma ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Bu durum işsizlik rakamlarında da kendisini göstermeye başladı. TÜİK tarafından açıklanan istatistiklere göre Haziran ayında işsizlik yine artış gösterdi ve %13 seviyelerinde gerçekleşti. Genel olarak 2,8 puanlık bir artış söz konusu iken genç işsizlerin sayısındaki artış da 5,4 olarak gerçekleşti. Bu durum tedirgin edici seviyelere ulaşıldığını göstermektedir. Zira genç işsiz oranı %24,8’leri buldu. Gençlerin işsiz kalması bu potansiyelden mahrum kalmamız anlamına da gelmektedir. İşte bu nedenle acil bir tedbir alınması gerekiyor. 

İşsizlik oranlarındaki artış istihdam oranına da azalma olarak yansıdı. Buna göre istihdam oranı 2 puan düştü ve %46,4 olarak gerçekleşti. Tarım sektöründeki işgücü kayıpları da artarak devam ediyor. Zira Haziran ayında tarım sektöründe çalışanların sayısı 230 bin civarında azaldı. Tarım dışı diğer tüm sektörlerde ise bu sayı 560 bin olarak gerçekleşti. Ekonomik dalgalanmaların doğrudan etkilediği inşaat sektöründe ise 1,5 puanlık bir azalma gerçekleşti. Buna karşılık sanayi ve hizmet sektörlerinde sırasıyla 0,1 ve 1,7 oranında artış sağlandı. 

İşgücüne katılım oranlarını cinsiyet dağılımına göre incelediğimizde ise kadınlarda 0,1 oranında bir artış gözlemlenirken erkeklerde de 1 puanlık bir düşüş gözlemlendi. 2019 yılı içerisinde İŞKUR aracılığıyla 2,5 milyon istihdam sağlanması yönünde bir hedef vardı. Öyle ki bu konuda çok ciddi teşvikler de verilmişti. Ancak hali hazırda bu teşviklerin işsizliği azaltmadığını gözlemlemekteyiz. Dolayısıyla yeni tedbirlerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Yatırımların azaldığı, ekonomik resesyona girildiği bir dönemde adil hukuk düzeni sağlanarak bu hengâmeden kurtulmak mümkün olabilir. 

Üniversite mezunu gençlerin işsizlik oranları her geçen gün daha da arttığı şu dönemde tehlike çanları çalmaya başlıyor. Mezun olan çoğu üniversitelinin hizmet sektöründen başka bir yerde iş bulamaması ve dolayısıyla da üretime katkı verememesi ekonomiye de olumsuz yansımaktadır. Bu tabloyu değiştirmek için Pokerklas köklü değişiklik yapılması gerekiyor. Ancak bu sayede işsizlik ve enflasyon sorunları ile başa çıkmak mümkün olur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP