DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gıda Fiyatları İle Oynayanlar Kişiler Yandı

Gıda Fiyatları İle Oynayanlar Kişiler Yandı

Ticaret Bakanlığı Resmi Gazete'nin bugünkü yayınlanan sayısı ile Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliğinde Değişiklik gerçekleştirilmesine Dair Yönetmelik yayınlandı. Gıda fiyatları başta olmak üzere fiyatlarla oynayanlara ceza kesilecek.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:50
Gıda Fiyatları İle Oynayanlar Kişiler Yandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gıda Fiyatları İle Oynayanlar Kişiler Yandı

Ticaret Bakanlığı Resmi Gazete’nin bugünkü yayınlanan sayısı ile Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliğinde Değişiklik gerçekleştirilmesine Dair Yönetmelik yayınlandı. Gıda fiyatları başta olmak üzere fiyatlarla oynayanlara ceza kesilecek.

Türkiye’de son zamanlarda ay çiçek yağı fiyatının artması sonrasında vatandaşların tepkisine neden olan fiyat artışları ile ilgili olarak Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

TİCARET BAKANLIĞI DUYURDU

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikte, “28/5/2020 tarihli ve 31138 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci ve üçüncü fıkraları değiştirilmiştir.” denildi.

gida fiyat 1

FİYATLARLA OYNAYANLARA İDARİ PARA CEZASI KESİLECEK

Değiştirilen maddeler şöyle:

“b) Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamaları ile ilgili denetim ve incelemeler yapmak veya yaptırmak. Gerekli hallerde, bu denetim ve incelemelere ilişkin üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunmasını almak veya alınmasını sağlamak.”

Resen veya şikâyet üzerine yapılan denetimlerde, Bakanlık, il müdürlüğü veya yetkili idare tarafından üretici, tedarikçi ve perakende işletmeye denetimin yapıldığı günden başlamak üzere yedi günden az olmamak kaydıyla savunma süresi verilebilir ve bu süre bir defaya mahsus yedi güne kadar uzatılabilir.”

Birinci fıkra çerçevesinde verilen süreler içinde savunma yapılmaması Kurul tarafından idari para cezası kararı alınmasına engel teşkil etmez.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP