DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fazla Çalışma ve Maaş Matrahı Birleştirilir mi

Fazla Çalışma ve Maaş Matrahı Birleştirilir mi

Ticaret Bakanlığı tarafından fazla mesai ücreti ile maaş matrahlarının birleştirilerek vergilendirilmesi yargıdan döndü.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:17
Fazla Çalışma ve Maaş Matrahı Birleştirilir mi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fazla Mesai Ücretinden Vergi Alınamaz
Ticaret Bakanlığı’nda yaşanan olayda bir personelin fazla çalışma ücreti ile maaş matrahları birleştirilmiştir. Bunun üzerinden tek vergilendirme yapılmıştır. Personel ise bu durumu yargıya taşımıştır. Vergi mahkemesinde açılan davada matrahların birleştirilemeyeceğine karar verilmiştir. Fazla çalışma ücretinin Gümrük Müdürlüğü, maaşın ise Maliye Bakanlığı bütçesinden ödendiği gerekçe gösterilmiştir. Yani işverenlerin farklı olmasında ötürü bu iki kalemin birleştirilmesi mümkün değildir. 

Fazla çalışma ücreti ve maaşın birleştirilerek tek vergi alınması halinde, fazla çalışma ücreti de vergiye tabi olmuştur. Ancak fazla mesai ücretinden damga vergisi dışında hiçbir vergi alınamaz. 

Emsal Dumanbet Olacak Mı?

Yerel mahkeme olan vergi mahkemesinin verdiği karar Danıştay 9. Dairesi tarafından onanmıştır. Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı’nın uygulaması yargıdan dönmüştür. Ancak bakanlık, bölge teşkilatına yazdığı yazı ile bu kararın içtihadı birleştirme kararı olmadığını, sadece Danıştay olduğunu belirtti. Bu yüzden de benzer durumdaki diğer personellere uygulanmamasını istedi. Kararın sadece davayı açan kişiye uygulanacağını bildirdi. 

Her ne kadar bakanlık kararın emsal olmadığını belirtse de; aynı durumda olan diğer personeller dava açabilir. Davada söz konusu kararın emsal gösterilmesi mümkündür. Bu durumda eşitler arası adalet ilkesi gereği, diğer personeller hakkında da benzer hüküm kurulacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İŞKUR Türkiye İş Kurumu 200 Personel Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP