DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bireysel Emeklilikte Cayanlar ve Ayrılanlar Sisteme Geri Alınıyor

Bireysel Emeklilikte Cayanlar ve Ayrılanlar Sisteme Geri Alınıyor

Bugün yayımlanan yeni yönetmelik değişikliği ile Bireysel Emeklilik Sisteminde cayma ve ayrılma hakkını kullananlar sisteme bir defalığına dahil edilecek.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
Bireysel Emeklilikte Cayanlar ve Ayrılanlar Sisteme Geri Alınıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi Gazetede bugün yayımlanan yönetmelik değişikliği ile Bireysel Emeklilik Sistemine(BES) daha önce işverenleri tarafından dahil edilen ancak cayma veya ayrılma hakkını kullanmış olan çalışanlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek esaslar dahilinde sisteme bir defalığına otomatik olarak dahil edileceklerdir.

Yapılan bu değişiklikle binlerce çalışandan daha önce Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olan kişiler belirlenen esaslar dahilinde 3 (Üç) yıl içinde bir defalığına otomatik olarak emeklilik planına tekrar dahil edilecektir.

Hazine e Maliye Bakanlığı yapılan bu Pashacasino yönetmelik değişikliği ile belirlenen bu süreyi 1 (Bir) yıla kadar azaltma ve 5 (Beş) yıla kadar artırma yetkisini bünyesine almıştır.

Yayımlanan değişiklikle çalışanın emeklilik planına dâhil edildiği tarihten önceki bir döneme ilişkin ücret ödemelerinden katkı payı kesintisi yapılamayacak ve ücreti peşin ödenen çalışanlara emeklilik planına dâhil edildiği tarihten önceki dönemde ödenen ücretlerinden katkı payı kesintisi yapılamayacak.

Çalışanların kırkbeş yaşının doldurup doldurmadığının tespitinde yönetmelik gereğice emeklilik planına dâhil edilmesi gereken takvim yılının ilk günü esas alınacak, bu hükümden önce emeklilik planına dahil edilmesi gereken çalışanların kırkbeş yaşını doldurup doldurmadığının tespitinde ise 01 Ocak 2017 tarihi esas alınacaktır.

Ayrıntılı incelemek için tıklayınız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP