DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bilgin: EYT’liler Homojen Bir Grup Değil

Bilgin: EYT’liler Homojen Bir Grup Değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın EYT için görevlendirdiği Prof. Dr. Vedat Bilgin, EYT’lilerin homojen bir grup olmadığını ifade etti.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:55
Bilgin: EYT’liler Homojen Bir Grup Değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun Soluklu Çalışma
Son birkaç yıldır özellikle seçim dönemlerinde meydanları dolduran EYT’liler sonunda seslerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duyurmayı başardılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk etapta EYT’nin çok maliyetli olduğunu ile getirmiş ve bunun asla olmayacağını ifade etmişti. Ancak şimdi EYT’nin araştırılması için bir komisyon kurulmasını emretti. Komisyonun başına ise Prof. Dr. Vedat Bilgin getirildi. Bilgin, ise EYT’lileri meraklandıran bir açıklamada bulundu. EYT’lilerin homojen bir grup olmadığını ifade eden Bilgin bu yüzden çalışmanın uzun soluklu olacağını dile getirdi.

Bilgin bu açıklamasıyla EYT’liler içerisinde durumları farklı olan çok kişinin bulunduğunu dolayısıyla sadece bir düzenleme ile bunun altından kalkmanın mümkün olmadığını dile getirdi. Çalışmanın uzun soluklu olacak olması ise EYT’lilerin hoşuna gitmedi. Zira uzun bir zamandır beklemede olan EYT’lilerin sabrı tükenme noktasına yaklaştı. 1999 yılından önce işe giren çalışanlar emekli olacakları yaşı bilerek çalışma yaşamlarını planlamışken böylesi bir durumla karşı karşıya kalmak kazanılmış haklarının kaybı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kervanın yolda düzülmemesi, oyun kurallarının baştan belirlenmesi doğru olandır. 

Miting Düzenlediler
EYT’lilerin sayısının hayli fazla olması seçimlerde de büyük bir rol oynamalarını sağlamaktadır. Öyle ki geçtiğimiz seçimlerde en çok etkileyen grubun EYT’liler olduğu dile getirildi. Hatta geçtiğimiz günlerde oldukça kalabalık bir miting dahi düzenlendiğini beraber gözlemledik. İşte bu nedenle EYT’liler gündemden düşmemeyi başarıyor. 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilecek olan araştırmaların ne kadar süreceği ve nasıl sonuçlanacağı konusu ise henüz bilinmiyor. Bu konuda araştırmalar yapıldıkça kamuoyu ile paylaşılacaktır. Umarız ki EYT’liler daha fazla beklemek zorunda kalmadan biran evvel amaçlarına ulaşabilir ve emekli olabilir. Bu kimselerin emekli edilmeleri aynı zamanda piyasaların da hareketlenmesi anlamına gelecektir. Zira otomobil ve ev satışlarında ciddi bir düşüş olduğu gözlemleniyor. Emeklilik hakkı elde edecek kişiler daha rahat bir şekilde yatırım yapabileceklerdir. Ancak devlete nasıl bir maliyet getireceği konusu ise henüz net Lunabet olarak bilinmiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP