DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BES’te Tamamlayıcı Emeklilik Sistemine Dönüşecek

BES’te Tamamlayıcı Emeklilik Sistemine Dönüşecek

Bireysel Emeklilik Sitemine ilişkin değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:51
BES’te Tamamlayıcı Emeklilik Sistemine Dönüşecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BES Otomatik Katılım Tamamlayıcı Emeklilik Sistemine Dönüşüyor
Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın hazırlayıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 2020 yılı hedefleri programı Resmi Gazete’de yayımlandı. Programda eğitim, sağlık, güvenlik, çevre, haklar, adalet, kültür sanat, istihdam, kadın gibi pek çok alanda düzenleme yapıldı. Programda yer alan değişikliklerden biri de BES oldu. BES’te değişiklikler yapılarak otomatik katılım tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüşmesi yer aldı. 

Gençlere Daha Fazla Devlet Desteği
Değişiklik kapsamında BES’te bazı yenilikler yapılacaktır. Sistemde kalanlara devlet desteği sağlanmaktadır. Bu destek sistemde ne kadar uzun süre kalınırsa o kadar artıyordu. Yapılan değişikliğe göre bundan sonra destekler yaşa göre değişecektir. Genç yaşta olan ve emekliliğine uzun süre bulunan kişilere daha çok destek verilecektir. Emekliliği yakın olan yaşı daha ileri olan kişilere ise daha az destek verilecektir. 

İhtiyaç Halinde Nakit Çekilebilecek
BES’te biriken parayı ihtiyaç halinde çekebilme imkanı getirilecektir. Kişilerin eğitim, evlilik ya da sağlık gibi sebeplerden nakit ihtiyacı varsa bunu BES’teki birikimlerinden karşılayabilirler. Nakit çekmeleri halinde borçlanarak yeniden ödeyebilirler. Böylece nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir alternatifleri olacaktır.

Yapılan değişiklikler ile BES’e olan ilgi ve katılım artması hedefleniyor. İsteğe bağlı olarak BES’ten çıkma hakkının kullanılmaması için adım atılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Ereğli Belediyesi Temizlik Görevlisi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP