DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AYM’den Emekliler Lehine Karar

AYM’den Emekliler Lehine Karar

Haksız ödenen 5 yıllık emekli maaşının SGK tarafından tek seferde istenmesi, AYM tarafından mülkiyet hakkının ihlali olarak kabul edildi.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:04
AYM’den Emekliler Lehine Karar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yanlış Kişiye Aylık Bağlandı

AYM tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile emekliler lehine bir karar çıktı. Başvurucu 2001’de SGK’ya başvurarak yaşlılık aylığı bağlanmasını istedi. SGK başvurucuya emekli aylığı bağladı. 2012 yılında başvurucu ile aynı ad ve soyada sahip bir başvurucu emekli aylığı bağlanmasını istedi. Bunun üzeri aynı addaki diğer kişiler incelendi. 

İlk başvuru yapan kişinin emeklilik hakkına sahip olmadığı tespit edilerek aylığı kesildi ve geri ödeme istendi. Aynı addaki başka kişiye ait hizmet süresinin bu kişiye eklendiği belirlendi. 

İlk başvuru yapan kişinin eksik olan prim günü boyunca ödenen emekli aylıkları geri istendi. 5 yıl boyunca ödenen 43 bin 704 liranın tek seferde ödenmesi istendi. 

Tek Seferde 43 Bin Lira İstendi

Bu aşamalardan sonra emekli yargı yoluna başvurdu. Kendisinin bir kusuru olmadığını, SGK’nın kusurundan ötürü haksiz ödeme yapıldığını ve uzun yıllar sonra geri ödeme istendiğini belirtti. Yargı sürecinde dava reddedildi. Bunun üzerine başvurucu AYM’ye bireysel başvuru yaptı.

AYM tarafından verilen kararda SGK’nın geri ödeme istemesi yasaya uygun bulundu. Ancak belirlenen yöntem nedeniyle mülkiyet hakkının ihlali kararı verildi. Sosyal güvenlik sisteminin devamlılığı için geri ödeme istenmesinin zaruret olduğu belirtildi.

İlginizi Çekebilir:  Ereğli Belediyesi Temizlik Görevlisi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP