DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YLSY’yi Kazanan Öğretim Elemanlarının Aylıksız İzinleri Nasıl Olacaktır?

YLSY’yi Kazanan Öğretim Elemanlarının Aylıksız İzinleri Nasıl Olacaktır?

MEB tarafından verilen YLSY bursu ile yurtdışına giden öğretim elemanları için verilen aylıksız iznin ayrıntıları nelerdir?

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:55
YLSY’yi Kazanan Öğretim Elemanlarının Aylıksız İzinleri Nasıl Olacaktır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YLSY İçin Memurun Aylıksız İzin Hakkı
Kamu kurumlarında çalışan memurlar YLSY bursu ile yurtdışında eğitim görmek mümkündür. Bu şekilde yurtdışında yüksek lisans yapmak üzere giden personele, kurumu tarafından aylıksız izin verilecektir. Eğitimlerini tamamlayarak ülkeye dönene kadar aylıksız izinlidirler. Döndükten sonra ise en geç 6 ay içinde adına öğrenim gördükleri kuruma atanırlar. Bu kurum personelin çalıştığı kurum değildir. YLSY bursu ile hangi kurum adına eğitim kurmuşlarsa o kurumdur.

Yani ülkeye dönen personel öncelikle mecburi hizmeti yürüteceklerdir. Sonra ise kendi kurumundaki görevine devam eder. YLSY bursu aldıkları için yerine getirmeleri gereken mecburi hizmeti yürüteceklerdir. Yurtdışında kaldıkları sürenin 2 katı kadar mecburi hizmetle yükümlüdürler. 

Öğretim Elemanlarının Aylıksız İzin Talepleri Karşılanmıyor
Yukarıda bahsettiğimiz bu düzenlemeler uygulanırken öğretim elemanları konusunda tereddüt yaşanmaktadır. Yükseköğretim kurumları aylıksız izin verip vermemek konusunda tek bir uygulama birliği sağlamakta zorlanmaktadır. Çünkü 1 Ocak 2018 sonrasında göreve başlayan tüm araştırma görevlileri 50/d’lidir. Bu kişiler doktora yaptıktan Supertotobet sonra kadroları ile ilişiği kesilir. 33/a kapsamında atanan araştırma görevlileri ise mevzuatta öngörülen süre için atanırlar. Bu süreler bitince görevlerine son verilir. Eğer ihtiyaç varsa göreve devam etmeleri istenir. 

Görüldüğü üzere üniversitelerde iki tür araştırma görevlisi yapılır ve ikisi de belirli sürelidir. Bu araştırma görevlileri YLSY ile yurtdışına giderse kadro uzunca süre boş kalacaktır. Yükseköğretim kurumları da bu kurumları kullanamayacaktır. Bu yüzden yükseköğretim kurumları YÖK’ten görüş istemiştir. 

Bu kapsamda verilen bir görüşte YLSY için aylıksız izin isteyen doktora yapan akademisyenin talebi olumsuz karşılanmıştır. Gerekçe olarak ise öğretim elemanlarının her yıl yeniden atanması gösterilmiştir. 

YLSY için aylıksız izin kullanma hakkı genel olarak tüm memurlara tanınmıştır. Ancak üniversiteler özerktir ve personelleri de özel kanuna tabidir. Ayrıca öğretim elemanları her yıl yeniden atanmaktadır. Bu yüzden de üniversitede görev yapan öğretim elemanlarının aylıksız izin talepleri olumsuz karşılanacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP