DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YENİ GSS PRİMİ BELLİ OLDU

YENİ GSS PRİMİ BELLİ OLDU

Aile ve Çalışma Bakanı tarafından açıklanan yeni asgari ücret ile birlikte herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın ödediği GSS primi de değişti

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:55
YENİ GSS PRİMİ BELLİ OLDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal Güvenlik reformu ile birlikte hayata geçen genel sağlık sigortası uygulamasında zorunlu olarak herkesin kapsam altına alındığı 1.1.2012 tarihinden itibaren 8 yıl geçti. Bu yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Sn. Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından  açıklanan yeni asgari ücret ile birlikte herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın ödediği genel sağlık sigortası primi de değişti.

Ülke Nüfusunun Tamamı Kapsamda

Zorunlu genel sağlık sigortasının uygulamasına geçildiği 1.1.2012 tarihi itibariyle sigortalı çalışan, Kurumdan gelir/aylık alan veya bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık hizmeti alan vatandaşlarımızın yanı sıra herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız da genel sağlık sigortası çatısı altına alınarak SGK kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanabilir hale geldi. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız SGK tarafından otomatik olarak sisteme dahil edilmekte ve kendilerine sisteme dahil edildiğine dair bildirimde bulunulmaktadır.

Prim Ödeme Durumu Gelir Testine Göre Belirleniyor

Otomatik olarak sisteme alınan genel sağlık sigortalılarının prim ödeyip ödeyemeyecekleri yaptıracakları gelir testi sonucuna göre belirleniyor. Hiç gelir testi yaptırmayan yahut gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayan aile içindeki kişi başına düşen geliri asgari ücreti 1/3’ünün üstünde olduğu tespit edilen kişiler primlerini kendi ödeyerek; geliri asgari ücreti 1/3’ünün altında olduğu tespit edilen kişiler ise primleri devlet tarafından karşılanarak sağlık hizmetlerine SGK çatısı altında erişebiliyorlar.

Yeni Yılda GSS Primi 88 TL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Sn. Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından açıklanan yeni asgari ücrete göre brüt asgari ücret 2943 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre herhangi bir sosyal güvencesi olmayan genel sağlık sigortalıları için uygulanan genel sağlık sigortası primi 2019 yılı için 76.75 iken 2020 yılı için bu rakam 88.29 TL olarak uygulanacaktır. Genel sağlık sigortası primi aylık olarak tahakkuk etmekte olup, tahakkuk eden ayı takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Gelir Testi Barajı 981 TL

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın prim ödeyip ödemeyeceklerinin belirlendiği ve vatandaşlarımızın ikametinin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca uygulanan gelir testi işlemlerinde ise yeni brüt asgari ücrete göre baraj 981 TL oldu. Buna göre yapılan gelir testi sonucuna göre aynı hanede yaşayan aile içindeki geliri 981 TL’nin altında olan kişiler aylık 88.29 TL genel sağlık sigortası primi ödeyecek, geliri 981 TL olduğu tespit edilen vatandaşlarımızın ise primleri devlet tarafından karşılanacak.

Mutlaka Gelir Testi Yaptırın

Gelir durumu prim ödeyecek durumda olmayan vatandaşlarımız mutlaka gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir testi için müracaat etmeleri aksi takdirde aylık 88.29 TL’lik prim borcu ile karşı karşıya kalacaklar. Özellikle SGK tarafından yapılan bildirim eline ulaşan vatandaşlarımızın bir ay içerisinde gelir testine gidip durumlarını tespit ettirmeleri halinde tüm genel sağlık sigortası primlerinin devlet tarafından ödenmesi durumu söz konusu olabiliyor.

Bu açıdan sağlığınızı ihmal etmeyin, genel sağlık sigortasını mutlaka takip edin.

Makale: Taha UĞUR

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP