DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yeni Asgari Ücret Sonrası Maaş Bordroları Değişiyor

Yeni Asgari Ücret Sonrası Maaş Bordroları Değişiyor

Asgari ücret zam oranlarının kesinleşmesinden sonrasında milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni düzenlemelerde yapıldı. Peki, bu durumdan sonra maaş bordrolarına yeni gelişmeler nasıl yansımış oldu?

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:49
Yeni Asgari Ücret Sonrası Maaş Bordroları Değişiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari ücret zammının belirlenmesi sonrasında herkes ilgilendiren yeni düzenlemelerde yapıldı. Peki, maaş bordrolarına bu durum nasıl yansıdır.

2022 Maaş bordrosu değişiyor. Yeni açıklama ile beraber maaşların asgari ücrete kadar olan bölümü vergi dışı bırakılmıştı. Bu durumun maaş bordrolarına etkisinin ne olduğu da merak ediliyor.

Yeni destekle beraber maaş tutarını sizlerle paylaşıyoruz.

Asgari ücrete yapılan zam sonrasında tüm çalışanları ilgilendiren yeni uygulamalarda devreye girecek. Çalışanların tamamı maaşlarının asgari ücrete kadar olan bölümü vergi dışı bırakılacak. Brüt ücretle çalışanları yakından ilgilendiren son durumları sizlerle paylaşıyoruz.

AGİ Sistemi Nasıldı?

Asgari ücretli bordrosunda ilk sekiz ay yüzde 15 oranında gelir vergisi alınıyordu. Eylül ayından sonra yüzde 20 oranında yükseltildi. Eylül ayından itibaren maaşın bir kısmı yüzde 15’den, bir kısmı yüzde 20’den vergilendirilecek.

Son üç ayda ise yüzde 20’den vergilendirme hesaplaması yapılacak. Ancak asgari ücretlide yaşanan yüksek vergi artışına ise devlet müdahalede bulunuyordu.

Yeni sistemle beraber asgari ücretlinin vergisindeki artış kadar AGİ ödeneği verilecek. AGİ’deki artıştan dolayı işveren de bu konuda etkilenmiyor.

İşveren artık çalışanına ödediği AGİ’yi, kendi ödeyeceği vergiden düşebilecek.

İşveren tarafından çalışana AGİ ödemesi yapması için bazı nitelikleri karşılaması gerekiyor. AGİ ödemesi için çalışanın bordrosunda gelir vergisi kesintisi gözükmelidir.

Kısa çalışma ödeneği alan çalışanlardan gelir vergisi kesilmiyor. Bu nedenle AGİ ödemesi de olamıyor. Kısa çalışma ödeneği işveren tarafından değil, İŞKUR tarafından ödenir.

İlginizi Çekebilir:  Son Dakika 2022 Asgari Ücret Zam Oranı Belli Oldu

Çalışmayan eş ve çocuklarınız varsa AGİ tutarı da artacaktır. En fazla 154 TL’ye kadar AGİ desteği alabilirsiniz.

Yıl içerisinde vergi matrahı yükseldikçe, gelir ve damga vergisi yükseleceğinden net tutar düşecek. 2022 yılında yapılacak zamlarda brüt ücret hesaplanacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP