DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ukrayna-Rusya Savaşı Ve Türkiye Üzerindeki Etkileri

Ukrayna-Rusya Savaşı Ve Türkiye Üzerindeki Etkileri

Türkiye, Rusya ile Batı arasında Ukrayna üzerinden patlak verebilecek bir savaşın ekonomik ve siyasi açıdan en çok etkileyeceği ülkelerin başında yer alıyor.

ABONE OL
24 Şubat 2022 20:11
Ukrayna-Rusya Savaşı Ve Türkiye Üzerindeki Etkileri
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna-Rusya Savaşı Ve Türkiye

Türkiye, Rusya ile Batı arasında Ukrayna üzerinden patlak verebilecek bir savaşın ekonomik ve siyasi açıdan en çok etkileyeceği ülkelerin başında yer alıyor. Emekli diplomat Solakoğlu’na göre olası bir çatışma artık olağandışı bir seviyeye varmış kriz ortamına bulunan Türkiye için bir felaket etkisi oluşturur.

Türkiye İki Arada Bir Derede Kaldı

Her iki ülke ile de yakın ticari, askeri ve ekonomik ilişkileri bulunan Türkiye krizin tırmanması ve olası bir çatışma durumundan en fazla etkilenecek ülkelerin başında geliyor. Türkiye hem Batı ittifakının bir parçası ve NATO üyesi iken hem de Rusya ile yakın askeri, ekonomik ilişkiler içinde bulunuyor. Böyle olunca da eli kolu bağlanıyor. NATO ile hareket ederken Rusya’yı da karşısına almak istemiyor. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ve Ukrayna liderlerini İstanbul’da buluşturma çabası yerini bulamadı. Bu krizin derinleşmesi özellikle turizm, enerji ve gıda sektörlerinde sıkıntı yaşanmasına sebep olabilir.

Ukrayna-Rusya Savaşı Ve Ticaret Hacmi

Türkiye’yi nasıl etkilenir? Sorunun cevabı için iki ülke arasındaki ticari ilişkilere bakalım. 2021 yılında Ukrayna’yla 7,4 milyar dolar olan ticaret hacmi, Rusya ile 34,7 milyar dolar düzeyindeydi. Bir taraftan Ukrayna ile ticaret hacmi genişlerken diğer taraftan enerji ithalatı nedeniyle Rusya’ya olan bağımlılık giderek arttı. İthalatta yaşanacak aksilik durumunda başta ekmek fiyatları olarak gıda fiyatları olumsuz etkilenebilecek.

 

ukrayna

ukrayna

Tarım Ürünleri Ve Ukrayna-Rusya Savaşı

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi MUTTAŞ 10 Güvenlik Alımı

Rusya’nın en büyük tarım ürünleri ithalatçısı Türkiye’dir. Rusya’dan 2021’de Türkiye’nin yapmış olduğu toplam tarım ürünleri ithalatı 4,3 milyar dolara ulaştı. 2021 yılında 1,8 milyar dolar tutarında, 6,7 milyon ton buğday ithal edildi. Türkiye’nin en çok buğday ithal ettiği ikinci ülke ise Ukrayna’dır. Ticaret Bakanlığı verilerine göre buğday ithalatının yüzde 13,4’ü ise Ukrayna’dan, yapılmakta.

Türkiye Rusya’nın Ayçiçek yağı ithalatında da ilk sırada yer alıyor. 2021 yılında Rusya’dan ayçiçek yağı ithalatı yüzde 42 oranında artarken, aynı zamanda 913 bin ton ham yağ ithalatı karşılığında 1,1 milyar dolar ödenmiştir. Ticaret Bakanlığın haziran raporuna göre ayçiçeği ithalatının yüzde 65,5’i Rusya’dan alınırken yüzde 4,2’si Ukrayna’dan alınıyor.

Türkiye Rusya’dan arpa ithalatında da lider durumunda. Arpa da Rusya’dan ithalatın en çok arttığı ürünler arasında. 2021 yılında Arpa ithalatı 1,2 milyon ton olurken arpa ithalatına 309 milyon dolar ödenmiştir. Ukrayna’nın ise Türkiye’ye yaptığı ihracatın yüzde 70’ini tahıl ve metal ürünleri oluşturmakta.

Ukrayna-Rusya Savaşı Ve Enerji-Doğalgaz

Türkiye ile birlikte Avrupa başta olmak üzere çoğu ülkeyi, Rusya’ya doğalgaz açısından olan bağımlılık endişelendiriyor. En çok enerji alanında Türkiye Rusya’dan ithalat yapıyor.
EPDK Enerji Piyasası Denetleme Kurumu verileri kapsamında 2020 yılında tüketilen 48,1 milyar metreküp doğalgazın yüzde 33,6’lık oranı Rusya’dan sağlanmıştır. Yani doğalgaz ithalatının üçte birlik bölümü, tek başına Rusya’dan gelmektedir.

Türkiye ile Rusya arasında 2015 yılında yaşanan uçak krizinde bile Rusya gaz kesintisine gitmemiştir. Mevcut kontratlarla, enerji uzmanları da gaz akışı konusunda sıkıntı yaşanmayacağı görüşündeler. Bununla birlikte krizin derinleşmesi halinde, hali hazırda pahalı olan gaz fiyatlarının daha da artacağı düşünülmekte.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi MUTTAŞ 10 Güvenlik Alımı

Rusya’dan 2020’de 16,2 milyar metreküplük doğalgazın ithalatı Karadeniz’de bulunan boru hatları ile gerçekleşti. Türk Akım ve Mavi Akım boru hatlarının tam kapasite çalıştırılması halinde ise ayrı ayrı yıllık 15,75 milyar metreküp gaz geçişi sağlanabilir. Mavi Akım (İlk hat) daha çok Türkiye’yi beslemek için kurulmuş, 2020 yılında açılmış olan Türk Akımı (ikinci hat ) ise, Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan ve Macaristan’a enerji sağlamayı amaçlamaktadır.

Türk Akımı boru hattı, Rusya’dan çıkıp Karadeniz’i boydan boya geçip ve Ukrayna’yı bypass ederek Türkiye’nin Marmara bölgesine giriş yapıp ve buradan Bulgaristan’a bağlanarak bu şekilde başta Güney Avrupa olmak üzere tüm Avrupa’ya enerji sağlayabilecektir.

 

dogalgaz
Turizm Ve Ukrayna-Rusya Savaşı

İki ülke vatandaşları için de Türkiye son yılların en cazip ülkesi oldu. 2021 yılında turizmde beklenilen olmasa da pandemiye rağmen Rusya’dan gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 120, Ukrayna’dan gelen turist sayısı ise yüzde 106 oranında artmıştır Rusya uzun yıllardır en çok turist gönderen ülke olurken Ukrayna’dan gelen turist sayısında da ciddi artışlar olmuştur.

Ukrayna’dan gelen turist sayısı 2 milyonu geçerek Almanya’dan sonra üçüncü ülke konumuna gelmiştir. Ukrayna ve Rusya’dan gelen turist sayısı toplam turist sayısının yüzde 23’üne denk gelmektedir. 2021 senesinde ülkeye gelen her 100 turistten 23’ü Ukrayna ve Rusya vatandaşıdır.

 

turizm
Askeri İlişkiler Ve Savaş Durumu

Türkiye ile Rusya arasında yapılmış olan askeri ticaret anlaşmalar kapsamında ilk başta göze çarpan, S-400 hava savunma sistemidir. Sistemin toplam maliyeti 2,5 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. S-400’lerin ikinci partisinin de gelmesi gündeme gelmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi MUTTAŞ 10 Güvenlik Alımı

Ayrıca Rus yapımı yeni model SU-35 savaş uçağı alımı içinde bir niyet oluşmuştur. Ankara’nın Kiev ile olan askeri ilişkileri de yıldan yıla artmıştır. 2019 yılından bu güne Ukrayna’ya onlarca silahlı insansız hava aracı (SİHA) satılmıştır.

Savaş Ve İnşaat-Müteahhitlik

Rusya ile Türkiye arasında bulunan yatırımlardaki en büyük sektör inşaat sektörüdür. Ticaret Bakanlığı’nın verilerince Türk müteahhitler,2021’de 67 ülkede 384 proje ile 29,3 milyar dolarlık yeni iş hacmine ulaşmıştır

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin ocak raporu verilerine göre 2021 yılında Rusya, en fazla proje üstlenilen ülkelerin başında 11,2 milyar dolar değerinde proje ile gelmektedir. Bu rakam 2021 yılında 29,3 milyar dolara çıkmış olan toplam iş hacminin yüzde 38’ini oluşturmaktadır.

Ukrayna ise İnşaat yatırımları hızla artarken, en fazla proje üstlenilen ülkeler arasında dördüncü sırada yer almıştır. Geçtiğimiz yıl müteahhitler tarafından 1,6 milyar dolar değerinde proje üstlenilmiştir. 2019 yılında Ukrayna, en çok proje üstlenilen ilk 10 ülke arasında yer alamazken 2020 yılında beşinci sıradan listeye girmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP