DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ukrayna-Rusya Görüşmesi Son Dakika Ateşkes Yapılacak mı?

Ukrayna-Rusya Görüşmesi Son Dakika Ateşkes Yapılacak mı?

Ukrayna-Rusya görüşmesi sona erdi. Son dakika haberine göre 2. kez görüşecekler. Heyetlerin talepleri ne? Ateşkes isteniyor mu? Devamında…

ABONE OL
1 Mart 2022 01:48
Ukrayna-Rusya Görüşmesi Son Dakika Ateşkes Yapılacak mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SON DAKİKA UKRAYNA-RUSYA GÖRÜŞMESİ

Belarus sınırında yapılan Ukrayna-Rusya görüşmesi sona ermiştir. Müzakere 6 saate yakın sürdü. Ukrayna-Rusya görüşmesi görüşmesi öncesinde IFAX’a konuşan Rus müzakereci, en kısa zamanda anlaşmaya varmak istediklerini söyledi. Müzakere öncesinde Ukrayna’nın yaptığı açıklamaya göre ise görüşmelerin asıl amacının ateşkesin derhal sağlanması ile Rus güçlerinin geri çekilmesi olduğu belirtildi. Heyetler, istişare yapmak için Belarus’tan başkentlerine döndüğü belirtildi. Yapılan görüşmede ateşkesin sağlanamadığı, sonuç alınamadığı için heyetlerin ikinci kez görüşeceği bildirildi. Rus heyeti yaptığı açıklamada, genel konumunu tahmin edebilecekleri belirli noktalaır belirlediklerini söyledi.
Ukrayna ve Rusya Belarus-Ukrayna sınırında görüşme yaptı. Rusya Ukrayna’ya yönelik saldırılarına devam ediyor.

UKRAYNA-RUSYA GÖRÜŞMESİ İKİNCİ KEZ YAPILACAK

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, Görüşmenin başlangıcında kısa bir konuşma yapmıştır.
Makey katılımcıların kendisini güvende hissedebileceğini belirterek, bugünkü toplantının düzenlenmesiyle ilgili her türlü istek ve önerilerin kabul edileceğini ve yerine getirileceğini, sonucu beklediklerini söyledi.
Rus müzakereci, görüşmeler öncesinde IFAX’a konuşarak, en kısa sürede anlaşmaya varmak istediklerini, anlaşmanın iki tarafın da çıkarına olmasını söyledi.

Diğer taraftan Ukrayna-Rusya görüşmesi sonuca ulaşmadığı için heyetlerin ikinci kez görüşeceği belirtildi. Rus heyeti ise yaptığı açıklamada, genel konumu tahmin edebilecekleri belirli noktalar belirlediklerini, beş saat süren müzakerede tüm gündem maddelerini detaylı olarak görüştüklerini, müzakerelere devam etme konusunda anlaştıklarını, bir sonraki toplantının Polonya-Belarus sınırında önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini bildirdi.
Rus tarafının hala fazlasıyla önyargılı olduğunu söyleyen Ukrayna heyeti, görüşmelerin zorlu geçtiğini söyledi.

İlginizi Çekebilir:  Ereğli Belediyesi Güvenlik Görevlisi Alımı

MÜZAKERLENİN AMACI ATEŞKESİN DERHAL SAĞLANMASIDIR

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı, Ukrayna heyetinin Belarus sınırına ulaştığını söyleyerek, görüşmelerin asıl amacının ateşkesin derhal sağlanması ve Rus güçlerinin geri çekilmesi olduğunu açıkladı.
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı heyette; Halkın Hizmetkarı Partisi Grup Başkanı, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanının Danışmanı Podolyak, Ukrayna´nın Üçlü Temas Grubu heyeti Başkanı Birinci Yardımcısı Andrii Kostin, Ukrayna Milletvekili Rustem Umerov ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Mykola Tochytskyi’nin yer aldığını ifade etti.

RUSYA PİŞMAN

Ukrayna tarafıyla görüşmelerin yakında başlayacağını umduğunu söyleyen Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova’nın müzakerelerdeki amacı hakkında bir yorumda bulunmadı ve görüşmelerin bir an önce başlamadığı için Rusya’nın pişman olduğunu söyledi.

GÖRÜŞMELER İÇİN HERŞEY HAZIR

Belarus’ta Rusya-Ukrayna müzakerelerine ev sahipliği yapmak için her şeyin hazır olduğunu söyleyen Belarus Dışişleri Bakanlığı, heyetlerin gelmesini beklediklerini ifade etti.
Rus heyeti ile Belarus sınırında, ön koşulsuz görüşme yapılacağını bildiren Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Belarus’taki görüşmenin sonuç vereceğine inanmadığını ama şans verilmesi gerektiğini söyledi.
Minsk’te görüşme teklifini Zelenskiy, Rusya, Ukrayna’ya Belarus bölgesinden saldırmasaydı Minsk’te görüşmelerin mümkün olabiliceğini söyleyerek reddetmiştir. Zelenskiy, Rusya ile müzakereler için, ülkesine saldırıların yapıldığı Belarus yerine İstanbul, Varşova, Bakü veya Budapeşte önerilerini getirdi.

UKRAYNA-RUSYA GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

Ukrayna ile Rusya’nın Belarus’taki görüşmeleri son buldu. Görüşmesi yaklaşık 6 saat süren heyetlerin istişarede bulunmak için Belarus’tan başkentlerine geri döndükleri belirtildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP