DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uçuşlarda PRC Testi İle İlgili Son Durum

Uçuşlarda PRC Testi İle İlgili Son Durum

Uçuşlarda PRC testi uygulaması zorunluluğu devam ediyor mu? Koronavirüs testi isteniyor mu? Genelge yayımlandı ve Sağlık Bakanı açıklama yaptı.

ABONE OL
5 Mart 2022 12:41
Uçuşlarda PRC Testi İle İlgili Son Durum
1

BEĞENDİM

ABONE OL

KORONAVİRÜSTE UÇUŞLARDA PRC TESTİ

PCR testinin, Uçuşlarda zorunlu olup olmadığını birçok vatandaş takip ediyor. Son yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nda alınan karar ile Koronavirüste yeni dönem başlamış oldu. Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklama ile bu yeni dönemde, hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyeceğini söyledi. Bakan Koca’nın açıklamasının ardından İçişleri Bakanlığı’ndan yeni bir genelge yayımlandı. Yeni genelgeye göre uçuşlarda PRC testi zorunluluğunun kalkıp kalkmadığı, uçak yolculuklarında PCR testi istenip istenmeyeceği, PCR testinin zorunluluğu ile ilgili bilgiler edinildi.
Uçuşlarda PCR testi zorunluluğunun kalkıp kalkmadığı, devam edip etmediği birçok kişinin merak ettiği bir konuydu. 81 ile, İçişleri Bakanlığı maske kullanımına ilişkin bir genelge gönderdi. Bu son gönderilen Genelgeye göre AVM, sinema ve ulaşımda HES kodu ve PCR zorunluluğu kalkmıştır. Yayımlanmış olan genelgede “İlgili Bakanlık Genelgelerimizde; maske kullanımı, HES kodu sorgulaması ve negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesine dair hükümlerin uygulanması 03.03.2022 tarihi itibariyle sonlandırılmıştır.” İfadesi kullanılmıştır.

UÇUŞLARDA PCR TESTİ KALKTI MI?

PCR testi uygulamasının uçuşlarda devam edip etmeyeceği sorularına da Bu genelgedeki “Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçakla seyahat gibi durumlarda istenilen negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesi uygulamasına 03.03.2022 tarihi itibariyle son verilecek ve bundan böyle Sağlık Bakanlığının ilgi (a) yazısı doğrultusunda hastalık belirtisi olmayan kişilerden PCR testi istenilmeyecektir.” maddesi uçuşlarda PRC testi uygulamasının devam edip etmeyeceği konusuna açıklık getirilmiştir. kamupersonelialimi.net haberidir.

İlginizi Çekebilir:  Mersin Büyükşehir Belediyesi 410 Plaj Görevlisi Ve Cankurtan Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP