DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Açıkladı Ekmek Fiyatları

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Açıkladı Ekmek Fiyatları

TMO unu ekmek fiyatlarında artışın önüne geçiyor. Türkiye Fırıncılar Federasyonu açıklamasına göre TMO tarafından sağlanan unla ekmek fiyatları artış göstermiyor.

ABONE OL
9 Mart 2022 10:10
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Açıkladı Ekmek Fiyatları
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Açıklaması

TMO Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından verilen destek ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’nın açıklamasına göre, hasat dönemine değin piyasadaki ekmeklik buğday konusunda sıkıntı yaşanmayacak. Ukrayna-Rusya savaşının hububat fiyatlarını yükseltmesine rağmen, ekmek fiyatlarında bir değişim öngörülmüyor.
Açıklamasında Halil İbrahim Balcı, tüm dünya genelinde hububat fiyatlarında yükselişe yol açan Ukrayna- Rusya savaşının Türkiye’deki ekmek üretimine etkisine dair değerlendirmede yaptı.

Ekmek Fiyatları

Halil İbrahim Balcı ekmek fiyatlarının hedeflenen seviyede devam ettiğini belirterek, şu anda Türkiye genelinde 200 gram ekmeğin azami 3 liradan satıldığını, TMO’un ekmek üreticilerine sunduğu un sayesinde ekmek fiyatlarında bir değişiklik öngörmediklerini, TMO’nun da destekleriyle hasat dönemine kadar piyasada ekmeklik buğday anlamında sıkıntı bulunmadığını, Ukrayna- Rusya savaşı sürdüğü halde olağanüstü bir durumun söz konusu olmadığı sürece ekmek fiyatlarının bu şekilde devam edeceğini söyledi.
Balcı, fırıncı esnafına, TMO’nun un satışlarının, hasat dönemine kadar devam edeceğini hatırlattı ve fırıncılar olarak ekmek fiyatını uygun seviyede tutmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.
Ayrıca Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarındaki artış konusunun gündeme getirilmesini doğru bulmadığını, bunun salgın sürecinde de çok iyi gördüklerini, ekmeğin siyasete alet edilmesinin sektöre zarar verdiğini de açıklamasına ekledi.

Ramazanda Ekmek Fiyatları

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’nın, bu sene buğday rekoltesini, geçen yıla göre yüksek beklediklerini, yılın ilk aylarında gelen yağışların bu yıl hasadın iyi olacağı öngörüsünü oluşturduğunu, yaklaşık 60 gün sonra hasat zamanı geldiğinde buğdayın daha bol olacağını ve bunun da fiyatlara yansıyacağını, piyasada ‘ekmeklik buğdayda sıkıntı var’ düşüncesinin son bulacağını belirtti.
Yerel yönetimlerin de fiyat konusunda dikkatli davranması gerektiğini belirten Balcı, bu sürecin esnafı mağdur etmeden yürütülebileceğini söyleyen Balcı, yerel yönetimlerin de fiyat konusunda dikkatli davranması gerektiğini ifade ederek, bazı belediyelerin fırıncı esnafından ekmek alıp vatandaşa sunduğunu bildirdi.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Belediyesi Terminal Hizmetlisi Alımı

Ramazan ayının yaklaştığını hatırlatan Balcı, olağanüstü bir gelişme yaşanmadığı halde, ekmek fiyatlarının Ramazan’da da mevcut seviyesinde kalacağını söyledi.kamupersonelialimi.net haberidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP