DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye Ayçiçek Yağı İthalatı Kriz Kapıda Zam Kapıda

Türkiye Ayçiçek Yağı İthalatı Kriz Kapıda Zam Kapıda

Türkiye ayçiçek yağı ithalatı krizi mi yaşıyor? Ham Ayçiçek yağı ne kadar zamlandı? Stoklar tükeniyor mu? Rusya gemilere izin verecek mi?

ABONE OL
5 Mart 2022 17:15
Türkiye Ayçiçek Yağı İthalatı Kriz Kapıda Zam Kapıda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Ayçiçek Yağı İthalatı

İddiaya göre, Rusya’nın, Azak Denizi’nde Türkiye’ye ait yağ taşıyan 15-16 geminin çıkışına izin vermediği iddia ediliyor. Söz konusu gemiler getirilemez ise Türkiye’nin ayçiçek yağı konusunda sıkıntı yaşayabileceği ileri sürüldü.
Türkiye’nin buğday ve ayçiçek yağı ithalatı açısından, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sorunlara yol açabilir. Bu yöndeki açıklamalar da sektörden gelmişti.

Ham ayçiçeği yağının tonu 1400 dolardan 2 bin doların üzerine çıkmış bulunuyor. Aynı zamanda Rusya’nın, Azak Denizi’ndeki Türkiye’ye ait yağ taşıyan 15-16 geminin çıkışına izin vermediği iddia ediliyor. Gemilerin getirilmemesi halinde Türkiye’nin ayçiçek yağı ile ilgili sıkıntı yaşayabileceği söz konusu ediliyor.
Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği tarafından yazı yazılarak stoklarda en fazla Mart sonu, Nisan ortasına kadar yetecek yağ kaldığı, Rusya’nın, ithalat gemilerine izin vermesi için Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Büyükelçiliği nezdinde acil girişimde bulunulması istendi.

İthalatının Yüzde 70’i Rusya Ve Ukrayna’dan Olmak Üzere Türkiye Ayçiçek Yağı İthal Ediyor

Türkiye, dünyanın en büyük ayçiçeği ithalatçısı durumunda. Bunu da ağırlıklı olarak Ukrayna ve Rusya’dan yapıyor. Türkiye’nin ham yağ ithalatı, İki ülke arasında çıkan savaş nedeniyle büyük oranda durmuş durumda.
Azak (Azov) Denizi, ham ayçiçeği yağı ithalatında kilit noktalardan biridir. Bu bölgedeki Rostov Limanı, Türkiye’ye ithal edilen ayçiçeği yağının büyük bölümünün yüklendiği limandır. Türkiye’nin 15-16 gemisini, Rusya burada bekletmekte. Bekletme devam eder ve gemilere izin verilmezse Türkiye’de yağ sıkıntısı gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir:  Su Ve Kanalizasyon İdaresi KPSS'siz Mühendis ve Teknisyen Alımı

Bir – Bir Buçuk Aylık Yağımız Kaldı

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil tarafından Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda; bir süredir devam eden Rusya – Ukrayna çatışmasında ülkemizin kayıplarının her geçen gün daha ileri seviyeye çıkmakta olduğu, mevcut durumda Bitkisel yağ sektörünün diğer gıda sektörlerine göre çok daha stratejik duruma geldiği, ülkemizin stoklarının, market rafları dahil mart sonu veya nisan ortasına kadar yetecek düzeyde olduğu, hali hazırda sektörün Rusya ve Ukrayna siparişli 15-16 adet gemisinin Karadeniz limanlarında bekletildiği anlatılmıştır.

Ayçiçek Yağı İçin Büyük Zam

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği bu yazıyı 2 Mart 2022 tarihinde Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne gönderdi. Bir yandan yağ sanayicileri, Bakanlığın girişimleriyle Rusya’nın gemilere izin vermesi için çaba gösterirken bir taraftan da artan fiyatlar karşısında çaresiz durumda kaldılar. Ham ayçiçeği yağının tonu 1400 dolar iken fiyatının ton başına 2 bin doları geçti. Bu nedenle iç piyasada büyük zam yapılacak. İzin verildiği takdirde Türkiye’ye gelecek yağın maliyetinin ve işlenmesinin 2 bin 400 doları bulması beklenmekte. Sonuç olarak ayçiçek yağı, raflarda zam gelmiş olarak satılacaktır. kamupersonelialimi.net haberidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP