DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tarım Ve Orman Bakanlığı Tarım Arazileri Hibe Programı

Tarım Ve Orman Bakanlığı Tarım Arazileri Hibe Programı

ABONE OL
9 Mart 2022 14:05
Tarım Ve Orman Bakanlığı Tarım Arazileri Hibe Programı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım Ve Orman Bakanlığı Tarım Arazileri Hibe Programı

Tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığı, hibe programı başlattı. Bu kapsamda bakanlıkça onaylanan bitkisel üretimin geliştirilip tarımsal hasılanın artırılması için yapılan yatırım projelerine, toplam bedelinin yüzde 75’i kadar hibe sağlanacaktır.

Bakanlığın Tarım arazileri hibe programına dair karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Yayımlanan karara göre; uygun tarımsal üretim yöntemleri kullanılarak bitkisel üretimin artırılması ve hasat sonrası ürün işlemeye yönelik projelere, tarım arazilerinin kullanılmasının etkinleştirilmesi için ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanlarla işlemeli tarıma uygun olmayan alanlar öncelikli olacak şekilde, hibe desteği verilecektir.

Hibe Oranı Azami Yüzde 75

Karar, il tarım ve orman müdürlüklerince hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan projelere, toplam bedelinin azami yüzde 75’i kadar hibe sağlanmasını içeriyor.

Bu programdan, kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları bulunanlar ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarından aynı konuda hibe alan yatırımlar (bakanlığın doğrudan destekleri hariç) yararlanamayacaktır. 2022 yılı yatırım programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi’nin alt projesi olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ne tahsis edilen sermaye transferi ödeneğinden, hibe programının finansmanı verilecektir.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi hibe programına dahil olanlar:

* Boş bırakılmış olan, atıl durumda bulunan ya da nadasa bırakılan arazilerin uygun münavebe planı ve ekim yöntemleri kullanılarak tarımsal üretime kazandırılması,
* İklim değişikliği dikkate alınarak, uygun çeşitlerle hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin geliştirilmesi,
* İşlemeli tarıma uygun olmayan arazilerde katma değeri yüksek bitki türlerinin üretiminin arttırılması,
* Hasat sonrası kayıpları azaltarak katma değeri artırmak amacı ile birincil üretim sonrası kurutma veya işleme tesislerinin kurulması,
* Doğal ekolojilerinde var olan bitki türlerinin aşılama, çeşit değişimi ve benzeri teknik uygulamalarla birim alandan elde edilen veriminin artırılması.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi Dabel Kuruluşu İşçi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP