DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tarım ve Orman Bakanlığı Açıkladı 371 Firma 559 Parti Ürün

Tarım ve Orman Bakanlığı Açıkladı 371 Firma 559 Parti Ürün

Taklit ve tağşiş yapan 371 firma 559 parti ürün Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklandı. Yağ, kahve, çay, çikolata… birçok ürün var.

ABONE OL
2 Mart 2022 14:20
Tarım ve Orman Bakanlığı Açıkladı 371 Firma 559 Parti Ürün
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı Açıkladı

Taklit ya da tağşiş yapıldığı kesin olarak belirlenen 371 firmaya ait 559 parti ürünü, Tarım ve Orman Bakanlığı kamuoyuna açıkladı. Bakanlıkça açıklanan ürünlerde kahve, bitkisel yağ, baharat, bitki, çay, çikolata ve kakao gibi birçok gıda maddesi bulunuyor.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları ilan edilmiştir.
Yapılan açıklamada, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığı ile tüketici menfaatlerinin korunması ve sektörde haksız rekabetin engellenmesi için gıda ve gıdayla temas eden madde ve malzemelerin, üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğü belirtildi.

Tüketicinin Şikayetleri Önemli

Taklit veya tağşiş yapıldığı laboratuvar sonucuna göre kesinleşmiş olan gıdaları üreten ya da ithal eden, insanların hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ya da satan firmaların adı, ürün adı, markası, parti veya seri numarasını kapsayan bilgilerin kamuoyu ile paylaşıldığı belirtilen açıklama yapıldı.
Açıklamada bu uygulamanın tüketici sağlığının ve menfaatinin korunmasına, sektörde haksız rekabetin önlenmesine büyük katkı sağladığı, sözü edilen uygunsuzlukların tespit edilmesinde, Bakanlıkça yürütülen denetimlerin yanı sıra tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER, Alo 174 Gıda Hattı ve Whatsapp (0 501 174 01 74) gıda ihbar hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı bulunduğu, bundan dolayı tüketicilerin bu başvurularını sürdürmelerinin, halk sağlığının korunmasına yönelik alışmalar için büyük önem taşıdığı ifade edildi.

Ayrıca yapılan açıklamada, tüketici sağlığının en üst düzeyde korunmasına yönelik yapılan kanun düzenleme ile gıdada taklit veya tağşiş cezalarının caydırıcı bir hale getirildiği vurgulanarak, bu kapsamda taklit ve tağşiş yapan gıda işletmecilerine gayrisafi gelirlerine bağlı olarak 50 TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari ceza, hapis, adli para ve gıda sektörü faaliyetinden men cezaları getirildiği belirtilerek daha önce 26 defa yapılan duyurularla, taklit ve tağşiş yapıldığı ya da ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen, toplamda 1609 firmanın 3 bin 605 ürününün kamuoyu ile paylaşıldığı, yapılan 27. kamuoyu duyurusu ile de 371 firmaya ait 559 parti ürünün Bakanlığımız internet sitesinde bilgiye sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı ve 2012 yılından beri 1887 firmaya ait 4 bin 164 parti ürünün kamuoyu ile paylaşıldığı açıklandı.

Birçok Ürünün Adı Var
Tarım ve Orman Bakanlığı sitesinde yer alan duyuruda, çikolata ve kakao ürünleri, alkollü ve alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve, bitkisel yağ, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, pastacılık ürünleri ve tatlılar, süt ve süt ürünleri, şekerli mamuller ve takviye edici gıdalarda taklit ve tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi eklendiği tespit edilen ürünlerin listesine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP