DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SGK Sigorta İptali 106 Bin Kişinin Sigortasını İptal Etti

SGK Sigorta İptali 106 Bin Kişinin Sigortasını İptal Etti

106 bin kişinin sigortası iptal edildi. SGK sigorta iptali ile yapılan tüm ödemelerin faizi ile birlikte geri iadesi istenecek. Detaylar haberimizde…

ABONE OL
11 Mart 2022 11:01
SGK Sigorta İptali 106 Bin Kişinin Sigortasını İptal Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SGK Sigorta İptali

Sosyal Güvenlik Kurumu harekete geçerek tek tek tespit etti ve hepsini iptal etti. SGK Sigorta İptali kapsamında sigortanın sunduğu sağlık desteklerinden ücretsiz yararlanabilmek ve Emekli olabilmek için çalışmadığı halde sigortalı olarak gösterilen “hayalet çalışanlara” yönelik denetimler sürüyor. SGK geçen yıl yapılan denetimlerde, 3 bin 230 iş yerinin sahte olduğu belirledi ve bu sahte iş yerlerinde çalışan olarak gösterilen 106 bin kişinin sigortalılığını iptal etti. Tüm ödemelerin, ödenen emekli aylıkları, iş göremezlik ödenekleri, analık ve emzirme ödenekleri ve sağlık kuruluşlarında yapılan sağlık harcamalarının hepsi faizi ile birlikte geri iadesi istenecek.

SGK’ın flaş kararı sonucu, Sosyal Güvenlik Kurumu, kayıt dışı istihdamla mücadelede, sahte iş yeri ve sahte sigortalılara yönelik olan denetimlerini sürdürmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma Hayatı İletişim Merkezi Alo 170’e gelen ihbar ve şikayetleri de dikkate alarak, geçen sene Türkiye genelinde 250’nin üzerinde denetim yapmıştır. Yapılan bu denetimlerde, 3 bin 230 iş yerinin sahte olduğu belirlenmiştir.

Kayıtdışı Denetimlere SGK Sigorta İptali

Hem emekli olabilmek hem de sigortanın sunduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek için çalışmadığı halde sigortalı olarak gösterilen hayali çalışanlara yönelik denetimler arttırılmıştır.
SGK’nın geçtiğimiz sene yatığı denetimlerde, 3 bin 230 iş yerinin sahte olduğu belirlemiş, ve bu tabela iş yerlerinin çalışanı olarak gösterilen 106 bin kişinin sigortalılığı da iptal edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi 48 Personel Alımı

ALO 170 Şikayetleri SGK Sigorta İptali İçin Dikkate Alınıyor

SGK, Çalışma Hayatı İletişim Merkezi Alo 170’e gelen ihbar ve şikayetleri de dikkate alarak, geçen sene Türkiye genelinde 250 binin üzerinde denetim yapmıştır.

Ceza Ödemesi 550 Milyon Lira

Yapılan SGK sigorta iptali denetimlerinde, 3 bin 230 iş yerinin “sahte” olduğu belirlemiş ve bu iş yerlerinde “çalışan” olarak gösterilen 106 bin 180 kişinin sigortalılığı da iptal edilmiştir. Sözü edilen sahte sigorta işlemlerini yapan kişi ve kurumlara da toplam 550 milyon lira idari para cezası uygulanmıştır.

 

Yapılan Ödemelerin SGK Sigorta İptali Sonucu Geri İadesi İstenilecek

Bu denetimler sonucu sahte sigortalı olarak tespit edilen kişilere SGK tarafından ödenen emekli aylıkları, iş göremezlik ödenekleri, analık ve emzirme ödenekleri ve sağlık kuruluşlarında yapılan sağlık harcamalarının tümünün faizi ile birlikte geri iadesi istenecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP