DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Savaş Paniği Sonucu Buğday Fiyatları Artar mı

Savaş Paniği Sonucu Buğday Fiyatları Artar mı

Rusya'nın buğday ihracatındaki payı, 2019'da yüzde 18 iken, Ukrayna ise Avrupa'nın dünyanın en büyük 5'inci buğday ihracatçısı olarak ön planda.

ABONE OL
23 Şubat 2022 16:45
Savaş Paniği Sonucu Buğday Fiyatları Artar mı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BUĞDAY FİYATLARI ARTAR MI

Dünyada yüksek enflasyon ile mücadele edilirken analistlerce, krizin derinleşmesi halinde buğday fiyatları üzerinde yüzde 20 artış olacak, bir de buna petrol fiyatlarının yükselişi eklenince bu durumun ürün ve hizmetlere fiyat artışı olarak yansıyacak.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim nedeniyle bölgedeki enerji güvenliği gündemde olurken, başka bir kritik risk unsuru olarak küresel buğday ticaretindeki olası aksaklıklar ön plana geliyor.

Ukrayna ve Rusya’nın küresel buğday ihracatındaki toplam payları 2019’da yüzde 25 düzeylerindeydi.
Diğer taraftan Rusya Devlet Başkanı Putin’in yaptığı açıklamalar karşısında piyasalar tepki verirken, petrol fiyatları 7 yılın zirvesine çıktı.

Brent petrolün varil başı fiyatı 96,6 doları geçerek 2014 yılı Eylül ayından beri en yüksek seviyeye çıktı. Yaklaşık olarak 7 yılın zirvesini gören petrol fiyatlarındaki bu yükselişin ana nedeni, jeopolitik krizden dolayı tedarik zincirlerinin etkilenme ihtimali olarak ön planda görülüyor.

Petrol fiyatlarındaki rekor yükseliş ve sonrasında buğday fiyatlarında da yaşanacak bir artış tüm dünya yüksek enflasyonla uğraşırken globalde ürün ve hizmet fiyatlarına artış olarak dönecek.

 

savas bugday

svaş rusya

Rusya buğday ihracatını 2021’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 8,5 arttırarak 8,8 milyar dolara çıkarırken, enerji ihracatına yönelik bağımlılığından kurtulmak için de tarım sektörüne yönelik yatırımlarını gelecek yıllarda artırma planları yapıyor.

Ukrayna yüzyıllardır önemli bir buğday üreticisi olarak Avrupa’nın “ekmek sepeti” şeklinde tanımlanırken dünyanın en büyük 5’inci buğday ihracatçısı durumunda.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi MUTTAŞ 10 Güvenlik Alımı

Ukrayna’nın 2019 yılında 3,1 milyar dolar buğday ihracatı olurken, Mısır da yüzde 22,2 pay ve 685 milyon dolar ithalat ile buğday ihracatında iyi bir paya sahiptir.

FAO Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre, Ukrayna’dan ithal edilen buğday 2020’de Lübnan’da tüketilen tüm buğdayın yaklaşık yüzde 50’sini, Yemen’de yüzde 22’sini ve Libya’da yüzde 43’ünü oluşturuyor.

KARADENİZ İHRACAT YOLU VE UKRAYNA

Yakın komşularına kara yolu ile az miktarda buğday ihraç eden Ukrayna, ihraç ettiği buğdayın tamamına yakın bir kısmını Karadeniz’deki limanlardan sevk ediyor. Ukrayna’nın buğday ihracatının yüzde 95’i, ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre Karadeniz üzerinden yapılıyor.

Analistlere göre, Ukrayna ile Rusya arasında olabilecek bir çatışmanın Karadeniz’e sıçraması ve bölgedeki buğday ticaretinde oluşabilecek küçük aksaklıklar bile küresel buğday fiyatlarında yüzde 10 ila 20 civarında artışa neden olabilecek.

TARIM İHRACAT SEKTÖRÜMÜZ İÇİN ÖNEMLİ BİR BÖLGE

Türkiye buğday ithalatı ve işlenmiş buğday ürünlerinin ihracatında Karadeniz havzasında önemli bir yer edinmiş durumda. Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğin tarım sektörünü nasıl etkileyebileceği yakından takip ediliyor.

TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu verilerince, Türkiye’nin toplam buğday ve buğday ürünleri ithalatında 2021’de Ukrayna’nın payı ise yüzde 18,5 ve Rusya’nın payı yüzde 66 düzeyinde oldu.

Türkiye, 2020’de yaklaşık 21 milyon ton buğday üretimi gerçekleştirirken, ithalatın ana nedeni olarak buğdaya dayalı mamul madde ihracatının karşılanması gösteriliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP